Wszystko o astmie

Objawy chlamydii

Chlamydiozę wywołują najczęściej bakterię o nazwie Chlamydia trachomatis. Przenikają one do organizmu ludzkiego, dostają się do środka komórek, a następnie tam rozmnażają się i wraz z krwią rozprzestrzeniają się. Znane są trzy rodzaje tych gram ujemnych bakterii wewnątrz komórkowych: Chlamydia trachomatis(zarażenie drogą płciową), Chlamydia pneumoniae(zarażenie drogą kropelkową), Chlamydia psittaci(zarażenie od ptaków).Chlamydia Trachomatis to jedna z najczęściej spotykanych chorób, przez jakie można się zakazić poprzez drogę płciową. Taką chorobę można przenieść nie tylko poprzez kontakt seksualny dopochwowy, ale i także analny. Wszystkie osoby, które zostają aktywne seksualnie, mogą ulec zarażeniu. Najczęściej jednak bakterią zainfekowane są młode osoby (15-24 lata), nie stosują one prezerwatyw i posiadają wiele partnerów seksualnych. Chlamydia mogą także zarazić się małe dzieci w trakcie porodu, kiedy ich matki posiadają w sobie tę bakterię. Spora część osób, nawet nie wie, że jest chora, gdyż Chlamydia u nich występuje, nie dając żadnych widocznych objawów. W wielu przypadkach pacjenci zostają powiadomieni o chorobie dopiero, wtedy gdy jest ona powodem jakichś powikłań. Chlamydioza może stać się powodem bezpłodności. Bakteria chlamydia, objawy może dać na tyle silne, iż będą bardzo uprzykrzać codzienne życie z tą chorobą.

Astma atopowa – co warto wiedzieć

Dychawica oskrzelowa jest dość powszechną formą astmy. Pojawia się w momencie, gdy organizm jest podatny na alergen lub czynnik podrażniający, którym może być na przykład silne przeżycie emocjonalne. Na tę chorobę są narażeni przede wszystkim ci, którzy mają rodziców alergików. Astma atopowa jest uwarunkowana genetycznie i wiąże się z nadmierną produkcją przeciwciał klasy IgE. Częściej obserwuje się jej obecność u dzieci, niż u dorosłych.

Przebieg choroby

Astma może występować z różną częstotliwością i siłą – w medycynie rozróżnia się jej cztery główne nasilenia. Najmniej uporczywa jest astma o przebiegu łagodnym. U pacjenta występują napady objawów astmy rzadziej niż raz w tygodniu, nawet epizodycznie. Objawy zazwyczaj ustępują same, bez konieczności ingerencji leków. Chory ZAWSZE ma przy sobie lekarstwo wziewne, które może zastosować w przypadku napadu uporczywego kaszlu czy duszności. Warto jednak zauważyć, że i same objawy są tutaj łagodne.

Profilaktyka Astmy

Astma jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. Można jednak skutecznie zapobiec jej występowaniu bądź chociażby niwelować objawy. O ile nie jesteśmy obciążeni genetycznie tą chorobą, co niestety zdarza się bardzo często możemy zadbać o to, by na astmę nie zachorować. Przede wszystkim ważny jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna – udowodniono, że na astmę częściej zapadają osoby otyłe. O ile to możliwe nie przebywajmy zbyt często w pomieszczeniach klimatyzowanych ani a takich, w których przechowywane są środki chemiczne bądź inne substancje drażniące – właśnie w ten sposób zachorować można na tzw. astmę zawodową.

Powikłania astmy

Astma jest chorobą nieodwracalną i tylko skuteczne leczenie może spowolnić jej rozwój i zminimalizować natężenie występowania objawów. Kiedy jest nieleczona bądź leczona nieprawidłowo, astma sieje spustoszenie szczególnie w oskrzelach – ich ściany stają się mniej sprężyste, są przerośnięte, przez co chory ma stałe problemy z oddychaniem. Zignorowana astma we współdziałaniu z czynnikiem wywołującym jej objawy jak alergeny czy wzmożony wysiłek fizyczny może doprowadzić do zagrażającego życiu stanu astmatycznego. Ten charakteryzuje się ostrym zwężeniem oskrzeli, który jest praktycznie niemożliwy do wyleczenia.

Porady dla astmatyków

Ponieważ najczęściej astma ma podłoże alergiczne zaleca się unikanie kontaktu z kurzem i alergenami. Warto zrezygnować z mebli tapicerowanych, dywanów i firan (dobrym rozwiązaniem będą rolety), które skutecznie zatrzymują szkodliwe roztocza. Mieszkanie najlepiej wyposażyć w meble drewniane bądź szklane, zalecane są również wszelkiego rodzaju dywany bawełniane a jeśli możemy wybrać łóżko to najlepiej skórzane. Dobrze jest zlikwidować jak najwięcej przestrzeni trudno dostępnych, w których może gromadzić się kurz. Jeśli szafy to tylko od samej podłogi po sufit, jeśli półki to te bez szuflad, z otwartą przestrzenią, którą będzie można łatwo wyczyścić.

Rodzaje astmy

Wśród chorych na astmę najczęściej występuje ta oskrzelowa inaczej zwana dychawicą oskrzelową. Astma tego typu kwalifikuje się jako przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dochodzi do niego kiedy stan zapalny osadza się w dolnych partiach dróg oddechowych. Komórki zapalne generują szkodliwą substancję w momencie dostania się do nich alergenu, która powoduje skurcze ścian oskrzeli. Reakcja pomiędzy przedostaniem się alergenu a wywołaniem pierwszych ataków astmy jest bardzo szybka. Oskrzela ulegają natychmiastowemu zwężeniu przez co chory odczuwa znaczne trudności z oddychaniem. U pacjenta cierpiącego na astmę oskrzelową charakterystyczny jest wydłużony oddech astmatyczny.

Astma – leczenie

Na astmę w naszym kraju choruje co 10 Polak jednak duża część z nich nie ma nawet świadomości istnienia tej choroby bądź leczy się nieskutecznie (tylko połowa chorych stosuje prawidłowe leczenie, które pozwala na zminimalizowanie objawów tej choroby).

Leczenie astmy polega na likwidowaniu stanów zapalnych w układzie dróg oddechowych i trzeba przyznać, że obecnie przy odpowiednio dobranych lekach pacjent wyróżniać się może nawet kilkuletnią remisją tego schorzenia, nie odczuwa nawet najmniejszych dolegliwości z nim związanych.

Diagnostyka Astmy

W przebiegu diagnostyki astmy podstawową kwestią jest wywiad z pacjentem oraz jego osłuchanie – szczególnie w partiach nad płucami oraz oskrzelami. U chorych na astmę słyszalne są świsty w czasie wydechu powietrza a sam wydech jest wyczuwalnie wydłużony. Często w drogach oddechowych zalega wydzielina, zwana flegmą, która powoduje charakterystyczne furczenie.

By lekarz mógł postawić jednoznaczną diagnozę wykonuje się szereg dodatkowych badań – niestety nadal zbyt często pierwsze objawy osłuchowe pacjenta są ignorowane i diagnozowane jako infekcje dróg oddechowych. Te leczone są nieskutecznie antybiotykoterapią, która tylko na krótki czas zagłuszy astmę.

Astma w ciąży

Kobiety, które są w ciąży a chorują na astmę nie mają tak naprawdę powodów do niepokoju. Astma nie niesie żadnego ryzyka dla rozwoju płodu, oczywiście pod warunkiem, że jest systematycznie kontrolowana a ciężarna przyjmuje regularnie leki. Astma może zagrozić dziecku w łonie matki jeśli wystąpią niekontrolowane zaostrzenia choroby. Wtedy dziecko może być obarczone zbyt niską masą urodzeniową, zwiększa się również ryzyko przedwczesnego porodu a w skrajnych przypadkach nawet zgonu noworodka.