Wszystko o astmie

Astma atopowa – co warto wiedzieć

Dychawica oskrzelowa jest dość powszechną formą astmy. Pojawia się w momencie, gdy organizm jest podatny na alergen lub czynnik podrażniający, którym może być na przykład silne przeżycie emocjonalne. Na tę chorobę są narażeni przede wszystkim ci, którzy mają rodziców alergików. Astma atopowa jest uwarunkowana genetycznie i wiąże się z nadmierną produkcją przeciwciał klasy IgE. Częściej obserwuje się jej obecność u dzieci, niż u dorosłych.

Jak rozwija się astma atopowa

Jednak choroba ta będzie się rozwijać nie tylko poprzez wzgląd na odziedziczone geny. Równie istotne jest środowisko, w jakim się przebywa. Ma ono bowiem wpływ na intensywność, z jaką przebiega ta forma astmy. Jest wiele alergenów, które mogą wywoływać dychawicę oskrzelową. Są nimi: roztocza, pleśnie, pyłki, produkty spożywcze, szczególnie te z konserwantami, kosmetyki dostępne w aerozolu, różne zanieczyszczenia powietrza, w tym dym tytoniowy. Problemy z oddychaniem mogą się pojawić także wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się sierść zwierząt. Alergicy muszą też uważać na zażywane leki, na zimne powietrze, a także pamiętać o tym, by się ani za bardzo nie wzruszać, ani nie przemęczać.

Sprawdź także: Leczenie nowotworów złośliwych

Kaszel, któremu towarzyszy odpluwanie wydzieliny, a także duszności, czy występujące poty to najczęstsze objawy, które zazwyczaj pojawiają się w nocy. Alergik może wówczas odczuwać niepokój i ucisk na klatkę piersiową. Jako że takie oznaki mogą występować także przy innych problemach zdrowotnych, niezbędne jest wykonanie badania spirometrycznego. Za jego pomocą lekarz może ocenić stopień zwężenia oskrzeli.

Jak zdiagnozować i jak leczyć astmę atopową

W momencie, gdy już zostanie postawiona diagnoza, pacjent otrzymuje takie środki farmakologiczne, które mają za zadanie rozszerzenie oskrzeli, by choremu łatwiej i swobodniej mogło się oddychać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo zażywanych leków na intensywny przebieg astmy będą również wpływać warunki środowiskowe. Zaleca się więc oprócz immunoterapii wyeliminowanie z otoczenia wszelkich alergenów, a więc kurzu i wyżej wspomnianych czynników.

Jak zapobiegać chorobie

Jeśli astma atopowa występuje u dorosłych, którzy spodziewają się dziecka, warto już w czasie ciąży zatroszczyć się o swoje zdrowie. Przede wszystkim należy unikać dymu z papierów, który może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Gdy dziecko się urodzi, powinno przebywać w pomieszczeniu wolnym od wspomnianych alergenów. Należy też pamiętać o tym, by nie palić przy noworodku. Ważne jest również dbanie o dostarczanie pokarmu, który nie będzie zawierał konserwantów. Ostrożnie też trzeba wzbogacać menu o te dania i produkty, jakie mogą wywołać alergię.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem MEDICINEMAG.

Przebieg choroby

Astma może występować z różną częstotliwością i siłą – w medycynie rozróżnia się jej cztery główne nasilenia. Najmniej uporczywa jest astma o przebiegu łagodnym. U pacjenta występują napady objawów astmy rzadziej niż raz w tygodniu, nawet epizodycznie. Objawy zazwyczaj ustępują same, bez konieczności ingerencji leków. Chory ZAWSZE ma przy sobie lekarstwo wziewne, które może zastosować w przypadku napadu uporczywego kaszlu czy duszności. Warto jednak zauważyć, że i same objawy są tutaj łagodne.

Profilaktyka Astmy

Astma jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. Można jednak skutecznie zapobiec jej występowaniu bądź chociażby niwelować objawy. O ile nie jesteśmy obciążeni genetycznie tą chorobą, co niestety zdarza się bardzo często możemy zadbać o to, by na astmę nie zachorować. Przede wszystkim ważny jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna – udowodniono, że na astmę częściej zapadają osoby otyłe. O ile to możliwe nie przebywajmy zbyt często w pomieszczeniach klimatyzowanych ani a takich, w których przechowywane są środki chemiczne bądź inne substancje drażniące – właśnie w ten sposób zachorować można na tzw. astmę zawodową.

Powikłania astmy

Astma jest chorobą nieodwracalną i tylko skuteczne leczenie może spowolnić jej rozwój i zminimalizować natężenie występowania objawów. Kiedy jest nieleczona bądź leczona nieprawidłowo, astma sieje spustoszenie szczególnie w oskrzelach – ich ściany stają się mniej sprężyste, są przerośnięte, przez co chory ma stałe problemy z oddychaniem. Zignorowana astma we współdziałaniu z czynnikiem wywołującym jej objawy jak alergeny czy wzmożony wysiłek fizyczny może doprowadzić do zagrażającego życiu stanu astmatycznego. Ten charakteryzuje się ostrym zwężeniem oskrzeli, który jest praktycznie niemożliwy do wyleczenia.

Porady dla astmatyków

Ponieważ najczęściej astma ma podłoże alergiczne zaleca się unikanie kontaktu z kurzem i alergenami. Warto zrezygnować z mebli tapicerowanych, dywanów i firan (dobrym rozwiązaniem będą rolety), które skutecznie zatrzymują szkodliwe roztocza. Mieszkanie najlepiej wyposażyć w meble drewniane bądź szklane, zalecane są również wszelkiego rodzaju dywany bawełniane a jeśli możemy wybrać łóżko to najlepiej skórzane. Dobrze jest zlikwidować jak najwięcej przestrzeni trudno dostępnych, w których może gromadzić się kurz. Jeśli szafy to tylko od samej podłogi po sufit, jeśli półki to te bez szuflad, z otwartą przestrzenią, którą będzie można łatwo wyczyścić.

Rodzaje astmy

Wśród chorych na astmę najczęściej występuje ta oskrzelowa inaczej zwana dychawicą oskrzelową. Astma tego typu kwalifikuje się jako przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dochodzi do niego kiedy stan zapalny osadza się w dolnych partiach dróg oddechowych. Komórki zapalne generują szkodliwą substancję w momencie dostania się do nich alergenu, która powoduje skurcze ścian oskrzeli. Reakcja pomiędzy przedostaniem się alergenu a wywołaniem pierwszych ataków astmy jest bardzo szybka. Oskrzela ulegają natychmiastowemu zwężeniu przez co chory odczuwa znaczne trudności z oddychaniem. U pacjenta cierpiącego na astmę oskrzelową charakterystyczny jest wydłużony oddech astmatyczny.

Astma – leczenie

Na astmę w naszym kraju choruje co 10 Polak jednak duża część z nich nie ma nawet świadomości istnienia tej choroby bądź leczy się nieskutecznie (tylko połowa chorych stosuje prawidłowe leczenie, które pozwala na zminimalizowanie objawów tej choroby).

Leczenie astmy polega na likwidowaniu stanów zapalnych w układzie dróg oddechowych i trzeba przyznać, że obecnie przy odpowiednio dobranych lekach pacjent wyróżniać się może nawet kilkuletnią remisją tego schorzenia, nie odczuwa nawet najmniejszych dolegliwości z nim związanych.

Diagnostyka Astmy

W przebiegu diagnostyki astmy podstawową kwestią jest wywiad z pacjentem oraz jego osłuchanie – szczególnie w partiach nad płucami oraz oskrzelami. U chorych na astmę słyszalne są świsty w czasie wydechu powietrza a sam wydech jest wyczuwalnie wydłużony. Często w drogach oddechowych zalega wydzielina, zwana flegmą, która powoduje charakterystyczne furczenie.

By lekarz mógł postawić jednoznaczną diagnozę wykonuje się szereg dodatkowych badań – niestety nadal zbyt często pierwsze objawy osłuchowe pacjenta są ignorowane i diagnozowane jako infekcje dróg oddechowych. Te leczone są nieskutecznie antybiotykoterapią, która tylko na krótki czas zagłuszy astmę.

Astma w ciąży

Kobiety, które są w ciąży a chorują na astmę nie mają tak naprawdę powodów do niepokoju. Astma nie niesie żadnego ryzyka dla rozwoju płodu, oczywiście pod warunkiem, że jest systematycznie kontrolowana a ciężarna przyjmuje regularnie leki. Astma może zagrozić dziecku w łonie matki jeśli wystąpią niekontrolowane zaostrzenia choroby. Wtedy dziecko może być obarczone zbyt niską masą urodzeniową, zwiększa się również ryzyko przedwczesnego porodu a w skrajnych przypadkach nawet zgonu noworodka.

Astma u dzieci

Astma jest chorobą, na którą cierpią zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. W Polsce na astmę u dzieci choruje co 10-20 dziecko i trzeba przy tym zauważyć, że większość z nich mieszka w dużych miastach. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w Polsce przez ECAP najwięcej dzieci chorujących na astmę mieszka we Wrocławiu a najmniej w Białymstoku.

Biorąc pod uwagę cały świat, astma jest najbardziej powszechna u dzieci żyjących w obu Amerykach, Nowej Zelandii, Australii i Wielkiej Brytanii (tam żyje blisko milion dzieci cierpiących na to schorzenie). Najrzadziej chorują dzieci mieszkające w Indiach i Tybecie.

Astma u dzieci

Astma u dzieci ma najczęściej podłoże alergiczne, prawie połowa z nich oprócz występowania tej choroby jest również uczulona na alergeny występujące powszechnie w środowisku.

Tym samym dzieci oprócz typowych objawów astmy jak silny kaszel, uczucie duszności czy ból w klatce piersiowej borykają się także z katarem siennym, atopowym zapaleniem skóry i zapaleniem spojówek.

Objawy typowe dla astmatyków stają się uciążliwe szczególnie w nocy bądź w trakcie trwania wzmożonego wysiłku fizycznego. Pocieszeniem jest jednak fakt, iż u większości dzieci zanikają w okresie dojrzewania. Oczywiście mogą powrócić w okresie dorosłości, zwykle około 30 roku życia, ale nie jest to regułą.astma u dziecka

Astma u dzieci występuje w różnym nasileniu, od objawów łagodnych po te ciężkie, przewlekłe. Przy poważnych atakach astmy istnieje nawet ryzyko utraty życia, dlatego chorujące dziecko powinno być pod stałą kontrolą osoby dorosłej.

Za samo występowanie astmy u dzieci odpowiadają najczęściej czynniki genetyczne, środowisko, w jakim żyje oraz sposób odżywiania. Jak wykazują badania dzieci, których matka paliła w okresie ciąży są bardziej narażone na wystąpienie astmy.

W leczeniu astmy u dzieci stosowane są zazwyczaj leki wziewne (inhalatory), jeśli choroba ma ciężki przebieg z powikłaniami lekarz może przepisać także leki sterydowe jednak te są przepisywane niezwykle rzadko bowiem wywołują szkodliwe efekty uboczne.

Trzeba pamiętać, że za wzmożone objawy astmy u dzieci odpowiadają najczęściej dorośli. O ile zbytni wysiłek fizyczny dziecka nie zawsze jest do skontrolowania to już inne działania, które powodują natężenie szczególnie duszności i kaszlu owszem.

  • Dlatego NIGDY nie palmy papierosów w obecności dziecka!
  • Izolujmy dziecko (w miarę możliwości) od ALERGENÓW wywołujących objawy astmy.
  • Utrzymujmy prawidłową wagę masy ciała dziecka.
  • Dbajmy o aktywność fizyczną dziecka (minimum 60 minut dziennie).
  • Stosujmy dietę z wysoką zawartością błonnika i magnezu.