Wsparcie ze strony trychologa

Mezoterpia igłowa

Współcześnie oferowane rozwiązania w zakresie trychologii okazują się niezwykle pomocne dla wszystkich osób, które doświadczają nadmiernego wypadania włosów. Przyczyny wypadania włosów mogą być bardzo zróżnicowane i nie zawsze pozostają w związku jedynie z chorobami włosów.

W różnicowaniu zaburzeń jest w stanie pomóc wyspecjalizowany trycholog, który jest kosmetologiem zajmującym się pielęgnacją skóry głowy i leczeniem problemu łysienia. Warto wiedzieć, że nadmierne wypadanie włosów może być skutecznie zahamowane, a dzięki nowoczesnym metodom terapeutycznym i ich wczesnym wdrożeniu można zachować piękny wygląd i gęstość włosów – niezależnie od wieku.
Żeby jednak możliwe było stwierdzenie biologicznych podstaw łysienia, konieczne jest ukierunkowane badanie włosów. Opiera się ono o następujące metody:

 • Badania laboratoryjne – do ocenianych parametrów zalicza się witaminę D3, biotynę, cynk, poziom hormonów płciowych, poziom hormonów tarczycy, OB, CRP,
 • Trichoskopia – najbardziej czuła i swoista metoda diagnostyki łysienia. Pozwala ona określić przyczyny łysienia ze swoistością do 95%. Badanie trwa do 30 minut i polega na ocenie skóry głowy za pomocą specjalnej kamery – dermatoskopu.
 • Trichogram – jedno z podstawowych badań trychologicznych.. Pozwala na określenie, czy mieszki włosowe znajdują się w anagenie, katagenie lub telogenie. Badanie polega na pobraniu do 100 włosów z cebulkami z różnych okolic głowy i ich ocenie mikroskopowej.

Wypadanie włosów – przyczyny

Łysienie bliznowaciejące

Głowa dziewczyny z problemem łysienia

Współczesna trychologia stara się zwracać uwagę na najczęstsze i najważniejsze schorzenia, z którymi mogą być związane wypadające włosy. Ogólny podział łysienia na bliznowaciejące i niebliznowaciejące okazuje się obecnie przestarzały. O wiele lepszą klasyfikacją jest następujący podział:

 • Łysienie androgenowe,
 • Łysienie w przebiegu schorzeń hormonalnych,
 • Łysienie na tle niedoborowym (żelaza, witamin z grupy B),
 • Łysienie na tle chorób przewlekłych,
 • Łysienie w mechanizmie autoimmunologicznym – np. łysienie plackowate,
 • Łysienie związane z chorobami tkanki łącznej – np. toczeń skórny,
 • Łysienie związane z ekspozycją na leki i toksyny,
 • Łysienie spowodowane infekcjami (głównie grzybiczymi).


Współczesna trychologia opiera diagnostykę na badaniu trichoskopowym, które wykazuje się wysoką czułością i swoistością. Już w zasadzie jedna wizyta wystarczy, aby określić w bardzo dokładny sposób mechanizm i przyczyny łysienia. Obraz trichoskopowy mieszków włosowych, skóry oraz wzór odrostu włosów jest wysoce swoisty i pozwala postawić diagnozę po jednym badaniu. Warto wspomnieć również o fakcie, iż bezpośrednimi autorami tej metody są Polacy.

– mówi wieloletni trycholog.

Co na wypadanie włosów jest współcześnie rekomendowane?

Trycholodzy pracujący w miejscach takich jak Trychologia Gdynia, w odróżnieniu od dermatologów skupiają się nie tylko na kwestiach terapeutycznych. Ważne w procesie postępowania leczniczego jest to, jak wzmocnić włosy aby zahamować łysienie, uzyskać dobre efekty leczenia i odzyskać utracone włosy. Dlatego też trycholodzy najchętniej wykorzystują różne metody zabiegowe:

 • Mezoterapia skóry głowyjest to jedna z najczęściej stosowanych metod. Cechuje się ona bardzo wysoką skutecznością i ma wiele dowodów w publikacjach naukowych. Zabieg polega na podawaniu śródskórnym minerałów, witamin, leków lub substancji odżywczych za pomocą specjalnych urządzeń (Dermapen/Dermojet) lub klasycznej igły i strzykawki.
 • Karboksyterapia Reology – innowacyjny, prosty i nie trwający długo zabieg. Za pomocą specjalnej sondy podaje się śródskórnie dwutlenek węgla, który jest czynnikiem pobudzającym angiogenezę i rozwój mieszków włosowych,
 • Terapia peptydowa dr Cyj – nowoczesne rozwiązania terapeutyczne, oparte o oddziaływaniach metabolicznych na poziomie komórek mieszków włosowych. Koktajl zawierający peptydy i kwas hialuronowy podaje się podskórnie lub śródskórnie. Podawane peptydy modyfikują wrażliwość włosów na androgeny oraz poprawiają metabolizm mieszków włosowych.
Wsparcie ze strony trychologa
5 (100%) 31 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 6 = 2