Trycholog – poznaj prawdziwego eksperta od włosów

zabiegowe wzmacnianie włosów

Trychologia to nauka, która wciąż się rozwija. Jeszcze niezbyt popularna, ale pomocna w problemach ze skórą głowy oraz włosami. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem schorzeń jest trycholog, który nazywany jest „lekarzem od włosów”. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to lekarz sensu stricto ale wysoko wykwalifikowany specjalista posiadający niezwykle szeroką wiedzę medyczną oraz kosmetologiczną.

Wizyta u trychologa od A do Z

Do wizyty u trychologa nie należy się specjalnie przygotowywać. Trzeba jednak pamiętać, aby włosy były czyste, bez śladów jakichkolwiek kosmetyków do stylizacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ zastosowanie preparatów takich jak żele czy lakiery do włosów uniemożliwią przeprowadzenie wiarygodnej diagnostyki.

W trakcie pierwszej wizyty pacjent pytany jest o przebyte choroby, zażywane leki i suplementy, stosowaną dietę oraz kosmetyki, a następnie ekspert przeprowadzający badanie włosów sprawdza przyczyny wypadania włosów i postawienie diagnozy. Jednak często potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, którymi są m. in. trichoskopia oraz trichogram. Trycholog sprawdzi w jakim stanie są włosy pacjenta. W tym miejscu warto wspomnieć jak powinien wyglądać układ włosów jeżeli chodzi o fazę wzrostu.

 • aż 85% włosów powinno być w fazie wzrostu, czyli anagenu, która trwa od 2 do 8 lat
 • tylko 1% włosów powinno być w fazie catagenu, czyli tzw. spoczynku, która trwa 14 dni
 • średnio 14% włosów powinno być w fazie telogenu, czyli w trakcie odrywania się od mieszka włosowego – faza poprzedza wypadnięcie włosa i trwa od 60 do 90 dni.

Trichoskopia to badanie polegające na szczegółowym badaniu skóry głowy przy użyciu dermatoskopu bądź videodermatoskopu. Jest to zabieg w 100% nieinwazyjny. Trichogram natomiast to metoda diagnostyczna, która wymaga pobrania około stu włosów z głowy pacjenta. Materiał jest oglądany w 200-krotnym powiększeniu pod mikroskopem. Połączenie tych dwóch zabiegów pozwala stwierdzić jaką przyczynę ma nadmierne wypadanie włosów, jakie są przyczyny łysienia oraz jaka terapia będzie najskuteczniejsza na wypadające włosy.

Kiedy do trychologa?

Trychologa warto odwiedzić nie tylko wówczas gdy pojawiają się problemy ze skórą głowy czy z włosami, ale również prewencyjnie. Warto sprawdzić czy odpowiednia ilość włosów znajduje się w fazie wzrostu, czy nasze włosy nie potrzebują dodatkowych substancji odżywczych czy innej pielęgnacji niż obecnie stosowana.

Schorzenia, które wymagają diagnostyki trychologicznej to:

 • wypadanie włosów
 • łojotok
 • stany zapalne skóry głowy
 • łuszczyca – poczytaj więcej o dolegliwości
 • uporczywy łupież
 • zahamowanie wzrostu włosa
 • rany na skórze głowy
 • łysienie

Mezoterapia igłowa – odżywianie skóry głowy i włosów

Mezoterapia skóry głowy to jedna z najskuteczniejszych metod walki z nadmiernie wypadającymi włosami. Wypadanie włosów, przyczyny ich łamliwości oraz rozdwajania się są bardzo różne. Bez względu na podłoże wypadających włosów, zabieg mezoterapii gwarantuje wysoką skuteczność.

Wielu pacjentów zadaje pytanie co na wypadanie włosów jest skutecznym lekiem czy też zabiegiem. Zawsze odpowiadam „Mezoterapia skóry głowy”. Skuteczność terapii osiąga nawet 90% po odbyciu całej serii zabiegów. – mówi specjalista trychologii.

Mezoterapia jest zabiegiem inwazyjnym, polegającym na ostrzykiwaniu skóry głowy substancjami odżywczymi. Do tego celu używa się najcieńszej igły, tak, aby przeprowadzenie terapii było bezbolesne dla pacjenta. Efektem jest odżywienie i regeneracja skóry głowy oraz włosów. W zależności od stopnia łysienia, zabieg powinien być przeprowadzony od czterech do dziesięciu razy. Mezoterapia jest również doskonałym rozwiązaniem jeżeli zadajemy sobie pytanie jak wzmocnić włosy.

Trycholog – poznaj prawdziwego eksperta od włosów
5 (100%) 53 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 44 = 48