Trichoskopia

Trichoskopia jest cyfrową metodą badania włosów, która opiera się na technice wideodermoskopii. Najczęściej podczas badania stosuje się powiększenie 20-krotne oraz 70-krotne, co umożliwia ocenę łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych oraz otaczającej je skóry. Trichoskopia jest badaniem bezinwazyjnym oraz bezbolesnym, ponieważ pozwala na ocenę owych struktur bez konieczności pobrania próbki włosów od pacjenta.

Jak wygląda Komputerowe Badanie Trychologiczne Włosów?

Podczas badania trichologicznego wykorzystuje się kamerę w celu uzyskania obrazu włosów i skóry głowy w trzech okolicach, czyli skroniowej, czołowej i potylicznej. W każdej z tych lokalizacji specjalista wykonuje cztery zdjęcia. Badanie wykonuje się z użyciem płynu lub bez, co zależy od warunków oraz podejrzenia klinicznego.

Trichoskopia umożliwia rozpoznanie różnych typów łysienia, a szczególnie łysienia androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym. Pozwala także na rozpoznanie włosów dystroficznych, ułamanych oraz resztkowych. Dzięki niej można ocenić także aktywność chorób zapalnych, a w tym liszaju płaskiego mieszkowego oraz liszaju rumieniowatego krążkowego. Trichoskopia wykorzystywana jest także w celu uzyskania obiektywnej oceny skuteczności zastosowanej terapii. Do wykonania badania nie ma żadnych przeciwskazań i można je wykonywać we wszystkich okolicach owłosionej skóry głowy.

Możliwości trichoskopii

Trichoskopia jest powszechnie stosowana w celu rozpoznania i monitorowania leczenia łysienia androgenowego, gdzie dochodzi do zróżnicowania grubości łodyg włosów na skutek procesu miniaturyzacji mieszków włosowych. Badanie pozwala wykryć obecność czopów rogowych oraz przebarwień w okolicach mieszków włosowych, które znajdują się głównie w okolicy czołowej. Z kolei w łysieniu telogenowym obserwuje się podczas badania występowanie pustych mieszków włosowych czy też czopów rogowych we wszystkich okolicach owłosionej skóry głowy. Widoczne są także włosy odrastające oraz przebawienia okołomieszkowe. Przy tym typie łysienia włosy nie różnią się grubością. Podczas trichoskopii w łysieniu plackowatym obserwuje się z kolei obszary pozbawione włosów z licznymi wyraźnymi żółtymi kropkami, które świadczą o pustych mieszkach włosowych. Mogą także występować kropki czarne oraz włosy wykrzyknikowe czy też zminiaturyzowane włosy wykrzyknikowe. W łysieniu plackowatym typowym obrazem w trichoskopii są włosy odrastające, włosy skręcone oraz mieszkowe.

Przy trichotilomanii obraz trichoskopowy pokazuje ogniska z włosami o zróżnicowanej długości bądź też pozbawione włosów. Można zaobserwować włosy ułamane, włosy tulipany, więcej niż jeden włos wychodzący z jednego mieszka włosowego czy też włosy łamane na tym samym poziomie.

Zobacz: http://clinicadermatologica.pl/zabiegi/trichoskopia/

Trichoskopia jest wykorzystywana także w ocenie zmian zapalnych typu grzybica skóry głowy, gdzie podczas badania można zaobserwować włosy o kształcie przecinków. Badanie trichoskopowe jest pomocne także w różnicowaniu wszawicy oraz wielu innych chorób przebiegających ze złuszczaniem.

Czytaj też: http://fryzjerzy.com/porady/trychologia/4703/zabiegi-na-wypadajace-wlosy

Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 10 = 12