Skaza białkowa u niemowlaka

Alergie pokarmowe są dość powszechną przypadłością wśród pacjentów w każdym wieku. Jednak jeden rodzaj alergii, skaza białkowa, występuje głównie w wieku niemowlęcym i wraz z wiekiem przechodzi. Czym zatem jest skaza białkowa u niemowlaka oraz w jaki sposób można ją leczyć, aby dziecko nie odczuwało jej skutków?


Czym jest skaza białkowa?

Skazę białkową najczęściej określa się jako alergię na białko pochodzenia zwierzęcego, przy czym reakcje alergiczne mogą dotyczyć zarówno zmian na skórze, jak i klasycznych reakcji gastrycznych na spożycie określonego produktu. Ze względu na wiek pacjentów, u których głównie występuje skaza białkowa, uznaje się, że dotyczy ona głównie małych dzieci.

Choroba charakteryzuje się tym, że około drugiego roku życia mija, choć u niektórych pacjentów pozostaje uczulenie na wybrane rodzaje białka, np. z mleka.

Warto pamiętać, że występuje także skaza białkowa u dorosłych. Obejmuje ona grupę tych dorosłych, którzy jako dzieci chorowali na skazę białkową i którzy nie wyrośli z choroby. W tym przypadku, podobnie jak w przypadku dzieci, warto postawić na dietę eliminacyjną, do której wprowadza się kolejne produkty zawierające białko zwierzęce. Pozwoli to na wskazanie produktów, które najsilniej uczulają.

Najczęstsze objawy skazy białkowej

U niemowląt objawy skazy białkowej są bardzo zbliżone do innych chorób. U dzieci pojawia się czerwona wysypka na twarzy, która częściej jest kojarzona z potówkami, niż z objawami skazy białkowej. Jeśli wysypka pojawia się na ciele, może przybierać postać bardziej agresywnego atopowego zapalenia skóry. W tym przypadku zmiany pojawiają się głównie na dłoniach, stopach i tułowiu.

Natomiast skaza białkowa charakteryzuje się również objawami ze strony układu pokarmowego. Bardzo często dziecko cierpi na bóle brzucha i kolki, mogą się u niego pojawiać wymioty i biegunki. Takie dzieci dość trudno przybierają na wadze, mimo że są regularnie karmione. To właśnie ten element najczęściej pozwala na zdiagnozowanie skazy białkowej.

Można również wskazać grupy ryzyka, wśród których zachorowanie na skazę białkową będzie wyższe. Do tej grupy zaliczają się dzieci, których rodzice chorowali na skazę białkową w dzieciństwie. Tu warto pamiętać, że jedzenie niektórych produktów, które są uznawane za silnie działające alergeny, może również nasilać objawy skazy białkowej. Do takich produktów zalicza się m.in. orzechy, czekoladę oraz kakao, ale również niektóre owoce cytrusowe czy ryby.

Odwiedź portal bialkowa.pl po więcej ciekawych informacji na ten temat.

Jak leczyć skazę białkową

Podobnie jak trudne jest zdiagnozowanie skazy białkowej, tak samo trudno leczy się samą chorobę, przy czym leczenie oparte jest na leczeniu objawów. Zmiany na skórze muszą być natłuszczane, warto również zadbać o odbudowę naturalnej ochrony naskórka, co umożliwiają emolienty, stosowane do mycia i pielęgnacji skóry. Jeśli atopowe zapalenie skóry przybiera postać agresywną, wówczas stosuje się maści sterydowe, jednak takie leczenie musi się odbywać po konsultacji z lekarzem. Największe znaczenie dla wyleczenia ma jednak zmiana diety. Bardzo często w kontekście skazy białkowej mówi się o diecie bezmlecznej, która jest pozbawiona produktów nabiałowych. Taka dieta może być stosowana zarówno u dzieci, jak i u ich karmiących mam.

Drugi rodzaj diety, dieta eliminacyjna, pozwala na wyszczególnienie produktów, które bardziej niż inne nasilają objawy choroby. Dieta eliminacyjna powinna trwać 12 do 18 miesięcy, po tym czasie wolno do niej dodawać kolejne produkty, sprawdzając reakcje organizmu. Nasilone objawy alergii przesądzają o wykluczeniu produktu z codziennej diety.

Skaza białkowa u niemowlaka
5 (100%) 5 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − = 62