Rodzaje astmy

Wśród chorych na astmę najczęściej występuje ta oskrzelowa inaczej zwana dychawicą oskrzelową. Astma tego typu kwalifikuje się jako przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dochodzi do niego kiedy stan zapalny osadza się w dolnych partiach dróg oddechowych. Komórki zapalne generują szkodliwą substancję w momencie dostania się do nich alergenu, która powoduje skurcze ścian oskrzeli. Reakcja pomiędzy przedostaniem się alergenu a wywołaniem pierwszych ataków astmy jest bardzo szybka. Oskrzela ulegają natychmiastowemu zwężeniu przez co chory odczuwa znaczne trudności z oddychaniem. U pacjenta cierpiącego na astmę oskrzelową charakterystyczny jest wydłużony oddech astmatyczny.

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa może mieć różny charakter: od sporadycznej, kiedy objawy są rzadkie i krótkotrwałe przez przewlekłą lekką, w której przypadku objawy występują rzadziej niż raz dziennie jednak skutecznie zaburzają normalne funkcjonowanie aż po przewlekłą umiarkowaną z codziennymi, typowymi objawami i przewlekłą ciężką z codziennymi objawami i zaostrzeniami stanów zapalnych.

Astma alergiczna

Kolejną dobrze znaną odmianą astmy jest alergiczna. Ta pojawia się najczęściej u dzieci i osób dorosłych przed ukończeniem 30 roku życia. W tym przypadku oprócz typowych objawów astmy dochodzi jeszcze najczęściej katar, atopowe zapalenie skóry czy zapalenie spojówek.

W leczeniu tego rodzaju astmy największe znaczenie ma zapobieganie reakcji alergicznych.

Astma sercowa (dychawica sercowa napadowa)

Jedną z poważniejszych odmian astmy jest sercowa, znana także jako dychawica sercowa napadowa. Ta wiąże się z przewlekłą niewydolnością układu krążenia. W przypadku zachorowań na ten rodzaj choroby pacjent najbardziej uciążliwe dolegliwości odczuwa w nocy, bo właśnie wtedy przepełnione łożysko naczyniowe powoduje wzrost ciśnienia w naczyniach włosowatych. Duszności powodowane przez astmę sercową często doprowadzają do obrzęku płuc.

Astma zawodowa (choroba pracownicza)

W medycynie wymienia się również astmę zawodową, której występowanie jest powiązane z miejscem pracy pacjenta. Astma powstaje wtedy w wyniku szkodliwych substancji, z jakimi ma do czynienia na co dzień pracownik. Zawody o zwiększonym ryzyku zachorowalności na astmę zawodową to między innymi piekarz, fryzjer, hodowca zwierząt czy wszyscy pracujący w laboratoriach i na halach przemysłowych, gdzie mają do czynienia z różnymi związkami chemicznymi.

Warto pamiętać, że astma wywołana paleniem papierosów również zaliczana jest do rodzaju tej zawodowej.

Astma niealergiczna

Wyróżnia się także rodzaj astmy niealergicznej. Ta spowodowana może być przebytym i źle wyleczonym zakażeniu dróg oddechowych. Najczęściej na ten typ schorzenia zapadają osoby po ukończeniu 30 roku życia. Astma niealergiczna często jest bagatelizowana bowiem początkowe objawy są sporadyczne i nie utrudniają zbytnio codziennej aktywności. W późniejszej fazie choroba doprowadza do codziennych duszności. Osoby cierpiące na astmę niealergiczną szczególnie źle odczuwają nawet najmniejsze infekcje dróg oddechowych.

Astma aspirynowa

Znany jest również rodzaj astmy aspirynowej. Ta spowodowana jest nadwrażliwością na aspirynę oraz wszelkie leki przeciwzapalne. Oprócz typowych objawów astmy chory cierpi także na zapalenie zatok oraz katar.

Rodzaje astmy
4.3 (85.45%) 22 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =