Przyczyny i czynniki ryzyka

Główną przyczyną występowania astmy jest wzmożona reakcja dróg oddechowych na czynniki pobudzające. W zależności od rodzaju astmy czynniki te mogą być różne: alergeny w postaci pyłków roślin, kurzu, roztoczy, sierści zwierząt czy substancje chemiczne, dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska jak również różnorakie infekcje dróg oddechowych a nawet zimne powietrze, częste przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zła dieta, niektóre rodzaje leków (aspiryna i pochodne leki przeciwzapalne), wzmożony wysiłek fizyczny bądź stres.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka wystąpienia astmy jest jej dziedziczenie, przede wszystkim w przypadku astmy o podłożu alergicznym.

Astmę powodują również nawracające infekcje dróg oddechowych, szczególnie jeśli są ignorowane, nieleczone bądź leczone nieskutecznie. W przypadku infekcji dróg oddechowych astmę u dorosłego człowieka może wywołać nawet ta przebyta w okresie dziecięcym. Biorąc pod uwagę dzieci, na astmę narażeni są bardziej chłopcy (najbardziej Ci w wieku od 2 do 4 lat) a w okresie dorosłości zauważa się większą częstotliwość występowania tego schorzenia u kobiet.

Na astmę chorują częściej mieszkańcy dużych miast, uważa się, że jest to choroba powszechna przede wszystkim w krajach wysoce rozwiniętych.

Przyczyny i czynniki ryzyka
4.9 (97.5%) 8 głosów/y

2 Responses to Przyczyny i czynniki ryzyka

  1. niemozliwa pisze:

    Gdyby ludzie z miast żyli choć trochę jak ci na wsi to nie było by astmy. A tak żyją w przesadnej czystości i jest astma

  2. cml pisze:

    @niemozliwa przepraszam Cię ,ale jesteś w dużym błędzie. Ja sama pochodzę z okolic małego miasteczka otoczonego przez same wsie i niestety ,ale astmę posiadam. To nie jest kwestia życia w przesadnej czystości. Na astmę składa się wiele czynników u mnie była to alergia i grzyby znajdujące się pod starą drewnianą podłogą,a także szybki wzrost w okresie dzieciństwa przez co miałam bardzo osłabione mięśnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 4