Przebieg choroby

Astma może występować z różną częstotliwością i siłą – w medycynie rozróżnia się jej cztery główne nasilenia. Najmniej uporczywa jest astma o przebiegu łagodnym. U pacjenta występują napady objawów astmy rzadziej niż raz w tygodniu, nawet epizodycznie. Objawy zazwyczaj ustępują same, bez konieczności ingerencji leków. Chory ZAWSZE ma przy sobie lekarstwo wziewne, które może zastosować w przypadku napadu uporczywego kaszlu czy duszności. Warto jednak zauważyć, że i same objawy są tutaj łagodne.

Nasilenie drugiego stopnia astmy to stan przewlekły, lekki. Do napadów kaszlu, świstów czy braku tchu dochodzi częściej aniżeli raz w tygodniu jednak chory może normalnie funkcjonować i prowadzić codzienną aktywność bez większych przeszkód. Przebieg astmy trzeciego stopnia to choroba przewlekła, umiarkowana. W tym przypadku ataki występują niestety każdego dnia, są nieco uporczywe i najczęściej występują także w nocy.

Najgorszy przebieg astmy to stan przewlekły, ciężki choroby. Pacjent odczuwa zaostrzenie objawów praktycznie stale, duszności pojawiają się codziennie, bez względu na porę dnia – z wyraźną częstotliwością w nocy i nad ranem. Aktywność fizyczna pacjenta jest w tym przypadku znacznie ograniczona.

Przebieg astmy charakteryzuje się nastąpieniem każdego nasilenia po kolei. Tylko skuteczne leczenie może wydłużyć okres przebiegu łagodnego. Zauważa się, że prawidłowo dobrana terapia pozwala nie odczuwać żadnych dolegliwości nawet przez długie lata.

Astma to typowa choroba, w której przebiegu występują okresy uśpienia choroby i jej zaostrzenia. Aby minimalizować nasilenie stanów zaostrzenia stosuje się właśnie leczenie farmakologiczne. Ważna jest również samokontrola samego chorego, jego świadomość o chorobie a tym samym unikanie czynników wywołujących objawy astmy.

 

 

Przebieg choroby
5 (100%) 6 głosów/y

2 Responses to Przebieg choroby

  1. somebody pisze:

    przez astmę muszę caaały czas chodzić z lekarstwem wziewnym, no ale to mi ratuje życie to nie narzekam

  2. kicia77 pisze:

    Witam.
    Proszę o pomoc, nie wiem co mam robić.2 tygodnie temu zdiagnozowano u mnie astmę oskrzelową niealergiczną, a chcieliśmy starać się z mężem o dziecko.Teraz jestem w kropce i nie wiem co mam robić.Proszę o opinię.Dodam,że mam już jedno dziecko i 37 lat.Boję się atakówi o maluszka, że może to żle wpłynąć na płód.
    Jakie jest prawdopodobieństwo, że dziecko też będzie miało astmę???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 − 32 =