Profilaktyka Astmy

Astma jest chorobą przewlekłą, nieuleczalną. Można jednak skutecznie zapobiec jej występowaniu bądź chociażby niwelować objawy. O ile nie jesteśmy obciążeni genetycznie tą chorobą, co niestety zdarza się bardzo często możemy zadbać o to, by na astmę nie zachorować. Przede wszystkim ważny jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna – udowodniono, że na astmę częściej zapadają osoby otyłe. O ile to możliwe nie przebywajmy zbyt często w pomieszczeniach klimatyzowanych ani a takich, w których przechowywane są środki chemiczne bądź inne substancje drażniące – właśnie w ten sposób zachorować można na tzw. astmę zawodową.

Unikajmy palenia papierosów i dymu papierosowego. Udowodniono, że dzieci matek, które podczas ciąży paliły papierosy częściej chorują na astmę. Dbajmy o zdrowie. Nie ignorujmy nawet najmniejszej infekcji dróg oddechowych, gdyż ta, niewyleczona może odezwać się po latach właśnie w postaci astmy. Edukujmy się. Czytajmy o astmie i nie dajmy się zbyć lekarzom, gdy chcemy uzyskać od nich odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Jeśli już chorujemy na astmę możemy zminimalizować liczbę jej ataków. Jeśli podłożem naszej choroby jest alergia, w miarę możliwości pozbądźmy się z naszego otoczenia szkodliwych alergenów (najczęściej są to pyłki drzew, kurz, sierść zwierząt, dym papierosowy) – wykonajmy testy alergiczne, by dokładnie wiedzieć co wywołuje u nas objawy astmy.

Dbajmy o nasze dzieci. Z badań wynika, że nie tylko wspomniane już palenie papierosów w czasie ciąży wywołuje u nich astmę, ale również jedzenie orzeszków ziemnych – lepiej więc z nich zrezygnować do czasu porodu. Kolejne badania wykazują, że dzieci niekarmione piersią częściej cierpią na alergie, które z kolei wywołują astmę.

Trzeba pamiętać, że profilaktyka astmy nie uchroni nas całkowicie przed jej wystąpieniem, ale skutecznie może zablokować jej rozwój.

Profilaktyka Astmy
4.9 (97.78%) 9 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 4