Powikłania astmy

Astma jest chorobą nieodwracalną i tylko skuteczne leczenie może spowolnić jej rozwój i zminimalizować natężenie występowania objawów. Kiedy jest nieleczona bądź leczona nieprawidłowo, astma sieje spustoszenie szczególnie w oskrzelach – ich ściany stają się mniej sprężyste, są przerośnięte, przez co chory ma stałe problemy z oddychaniem. Zignorowana astma we współdziałaniu z czynnikiem wywołującym jej objawy jak alergeny czy wzmożony wysiłek fizyczny może doprowadzić do zagrażającego życiu stanu astmatycznego. Ten charakteryzuje się ostrym zwężeniem oskrzeli, który jest praktycznie niemożliwy do wyleczenia.

Następstwem tego stanu są powikłania całego układu oddechowego – na przykład niewydolność oddechowa, układu krążenia jak i ośrodkowego układu nerwowego.

Szczególnie groźne dla organizmu są powikłania związane z płucami jak rozedma płuc czy nadciśnienie płucne (więcej o nadciśnieniu: http://nadcisnienie.net.pl/nadcisnienie/diagnostyka-nadcisnienia). Trzeba wiedzieć, że każdego roku z powodu dolegliwości astmatycznych na całym świecie umiera około 250 000 osób.

Powikłania astmy
4.5 (90%) 16 głosów/y

3 Responses to Powikłania astmy

 1. Marta pisze:

  szkoda mieć coś takiego na całe życie. ciągle męczyć się z lekami i nosić ze sobą urządzenia do wziewania 🙁

 2. monika mama zdesperowana pisze:

  witam. moj syn jest ciagle chory, ma 8 lat. i co 3 tyg od wiosny do jesieni jest karmiony antybiotykiem. ponad miesiac temu wyladowalismy u alergologa i ten stwierdzil wraz z alergiami na roztocze pylki traw zboz itd. astme oskrzelowa. leczony jest lekami wziewnymi i sterydami do nosa, ale wciaz choruje. jednego dnia ma katar, na drugi kaszel i zaraz za tym stany podgoraczkowe. noi leci antybiotyk , opuszczanie szkoly ,itd. nie pracuje, bo oprocz tego jezdzimy na konsultacje psychiatryczne i psychologiczne ( problemy z zachowaniem i trudnosci w nauce, diagnostyka trwa adhd), neurologopeda wystawila nam zaswiadczenie o afazjii ( problemy z mowa), alergolog , itd. blagam niech mi ktos poradzzi co robic, bo jak wchodze do osrodka zdrowia to robi mi sie niedobrze… skad na to wszystko brac kase, i sily.

  • cml pisze:

   Proszę zmienić alergologa. W dzieciństwie byłam leczona podobnie sterydami,ale nie przynosiło to żadnych efektów,po zmianie na innego alergologa została u mnie przeprowadzona terapia odczulająca za pomocą specjalnych szczepionek,dodatkowo dieta eliminująca na pewien okres czasu pokarmy mogące wywoływać alergie/duszności,plus miałam przepisane specjalne sterydy na wypadek ataku astmy i te które musiałam zażywać przez określony czas codziennie. Wszystko to pomogło i dziś mam już 23lata i funkcjonuje normalnie bez leków 🙂 Ostatni atak jaki miałam był w czasach gimnazjum,także polecam zmianę leczenia! PS. mój przypadek dotyczy astmy oskrzelowej,którą wykryto u mnie we wczesnym dzieciństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 7