Porady dla astmatyków

Ponieważ najczęściej astma ma podłoże alergiczne zaleca się unikanie kontaktu z kurzem i alergenami. Warto zrezygnować z mebli tapicerowanych, dywanów i firan (dobrym rozwiązaniem będą rolety), które skutecznie zatrzymują szkodliwe roztocza. Mieszkanie najlepiej wyposażyć w meble drewniane bądź szklane, zalecane są również wszelkiego rodzaju dywany bawełniane a jeśli możemy wybrać łóżko to najlepiej skórzane. Dobrze jest zlikwidować jak najwięcej przestrzeni trudno dostępnych, w których może gromadzić się kurz. Jeśli szafy to tylko od samej podłogi po sufit, jeśli półki to te bez szuflad, z otwartą przestrzenią, którą będzie można łatwo wyczyścić.

Astmatycy powinni często wietrzyć mieszkanie.

Cierpiący na astmę powinni szczególnie dbać o utrzymanie prawidłowej wagi ciała. U osób otyłych płuca pracują ciężej, co znacznie utrudnia codzienne życie astmatyka. Ten będzie silniej odczuwał duszności, będą one również występować częściej.

Zwracając uwagę na prawidłową wagę ciała warto zadbać o odpowiednio dobraną dietę. Co prawda nie ma szczególnych zakazów czy nakazów odnośnie spożywania określonych produktów to jednak istnieją składniki diety, dzięki którym astmatyk skutecznie zwiększy swoją odporność i doprowadzi do zmniejszenia stanów zapalnych dróg oddechowych.

Dieta dla astmatyków

Chorzy na astmę powinni włączyć do swojego jadłospisu produkty bogate w magnez (ten pomaga zwalczać stany zapalne) jak orzechy, awokado, owoce morza czy płatki zbożowe.

Stany zapalne dobrze zwalczają również kwasy tłuszczowe – omega 3 zawarte przede wszystkim w tłustych rybach oraz antyoksydanty, których źródłem są owoce cytrusowe, kasza gryczana, szpinak czy brokuły. Warto sięgnąć też po czosnek i cebulę, które są dla organizmu tarczą ochronną przed bakteriami. Astmatykom zalecane jest spożywanie dużej ilości owoców leśnych oraz jabłek, gdyż te zawierają dużą ilość kwercetyny, która chroni płuca i minimalizuje wystąpienia stanów zapalnych.

Należy pamiętać, że astma jest chorobą nieuleczalną a tylko systematyczne i prawidłowe leczenie może zminimalizować natężenie i częstotliwość jej objawów. Astmatycy zawsze powinni nosić przy sobie leki zwiewne, które będą mogli zastosować od razu w chwili nagłego ataku kaszlu czy duszności.

Porady dla astmatyków
4.7 (93.04%) 23 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

64 − 61 =