Popularne leki na trądzik: przewodnik

peelingi na trądzik mogą zaszkodzić

Trądzik to niestety częsty problem, który spotyka zarówno osoby w okresie dojrzewania, jak i starsze, które przez wiele lat bezskutecznie walczyły ze zmianami skórnymi. Istnieje wiele sposobów na walkę z niedoskonałościami. Sprawdzony lek na trądzik nie tylko załagodzi stan zapalny oraz oczyści skórę, ale także zahamuje dalszy rozwój choroby. Tabletki na trądzik oraz wszelkie inne leki hormonalne na trądzik są często jedyny ratunkiem, który może przynieść oczekiwany efekt. Jednak w większości przypadków tego typu środki nadmiernie wysuszają skórę, dlatego przed zastosowaniem którychkolwiek z niżej opisanych tabletek, należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry – na przykład za pomocą kremu. 

Tabletki na trądzik – co zawierają?

IZOTRETYNOINA z pewnością należy do często wybieranej terapii wśród problemu z trądzikiem wśród nastolatków. Jak każdy lek, posiada swoje skutki uboczne, o których informujemy poniżej.

 • WSKAZANIA DO STOSOWANIA 

Leczenie trądziku izotretynoiną wskazane jest przede wszystkim w trudnych przypadkach odmiany choroby, gdy dotychczasowe środki takie jak na przykład leki przeciwbakteryjne nie przyniosły oczekiwanych efektów. Zdarza się również, że zalecana jest do miejscowego użycia, gdy następuje ryzyko związane z pojawieniem się stałych i nieodwracalnych blizn. 

 • DZIAŁANIE 

Wśród najważniejszego działania należy szczególnie podkreślić zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych, które podczas terapii zostają zahamowane, dzięki czemu w żaden sposób nie powiększają swych rozmiarów. 

 • CZAS TRWANIA KURACJI

Izotretynoina na trądzik przepisywana jest w szczególnych przypadkach, dlatego okres terapii może wahać się od 4 do 6 miesięcy. Dawki ustalane są indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

 • EFEKTY

Zahamowanie gruczołów łojowych przekłada się na stopniowe zanikanie zmian, a tym samym gładszą twarz bez niedoskonałości. Kolejnym efektem jest także wyeliminowanie przebarwień, które powstały na skutek choroby.

Izotretynoina: skutki uboczne leku

Jednym z najczęściej spotykanych skutków ubocznych jest suchość skóry, która bez stosowania odpowiednich kremów nawilżających z każdym dniem się uwydatnia, dlatego warto się przed tym zabezpieczyć. Występuje również suchość ust oraz oczu, dlatego warto dodatkowo zadbać o witaminy uzupełniające. Zdarza się również krwawienie z nosa.

Izotretynoina opinie – warto stosować?

Osoby, które korzystały z kuracji Izotretynoiną, podkreślają, że efekty są zaskakujące, jednak czasami trzeba na nie poczekać. W większy stopniu zachorowań zdarza się, że problem po jakimś czasie powraca, dlatego konieczna jest kolejna terapia. Opisane tabletki hormonalne na trądzik eliminują na stałe kłopoty z cerą u około 85% osób.

Tabletki na trądzik na receptę – szybki przegląd

Izotek – tabletki na trądzik na recepte

Podobnie jak w przypadku tabletek opisywanych wyżej. Lek stosowany w przypadku zaawansowanych problemów z cerą, kiedy inne – tradycyjne metody zawodzą. Lek ten zmniejsza zrogowacenia oraz aktywność gruczołów łojowych. Co bardzo istotne – pobudza odnowę komórek naskórka. Czas kuracji jest zależy od stopnia zaawansowania choroby, jednak przeważnie wynosi od 16 do 24 tygodni.

Podobnie jak w przypadku innych tabletek tej samej kategorii, czyli: suchość błony śluzowej nosa, krwawienia oraz czasami krwiomocz.

Aknenormin: kolejne tabletki na receptę

Wskazaniem jest ciężka postać trądziku pospolitego odporna na inne metody leczenia. Aknenormin zmniejsza rogowacenie oraz aktywność gruczołów łojowych i pobudza odnowę komórek naskórka. Czas kuracji wynosi od 16 do 24 tygodni – podobnie jak w przypadku Izoteku.  

Skutki uboczne to:

 • suchość błony śluzowej nosa i gardła,
 • krwawienia z nosa,
 • bóle głowy,
 • bóle mięśni i stawów.

Roaccutane – lek już niedostępny w Polsce

Stosowany dla twarzy z zaawansowaną postacią trądziku pospolitego, odporną na inne metody leczenia. Zmniejsza rogowacenie oraz aktywność gruczołów łojowych i pobudza odnowę komórek naskórka. Czas kuracji wynosi około 24 tygodni.

Bardzo często powoduje:

 • niedokrwistość,
 • podwyższone OB,
 • suchość błony śluzowej nosa
 • wysypka.

Ze względu na rozległe skutki uboczne, roaccutane został wycofany ze sprzedaży w wielu krajach.

Axotret – kolejny popularny lek na trądzik

Wskazany, gdy pojawia się trudna postać trądziku pospolitego odporna na inne metody leczenia. Lek ten zmniejsza rogowacenie oraz aktywność gruczołów łojowych i pobudza odnowę komórek naskórka. Czas kuracji wynosi od 16 do 24 tygodni. 

Bardzo często powoduje: suchość skóry oraz stany zapalne.

Curacne i jego działanie

Wskazaniem do stosowania także jest trudna postać trądziku pospolitego odporna na inne metody leczenia. Działanie takie, jak w przypadku innych leków: zmniejsza rogowacenie oraz aktywność gruczołów łojowych i pobudza odnowę komórek naskórka. Przyjmuje się go około 24 tygodnie.

Bardzo częste skutki uboczne to:

 • niedokrwistość,
 • podwyższone OB,
 • zapalenie powiek oraz spojówek.

Powyżej przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące tabletek na trądzik. W przypadku wątpliwości warto zapoznać się ze szczegółami zawartymi w ulotce albo zapytać lekarza.

Popularne leki na trądzik: przewodnik
5 (100%) 5 głosów/y

5 Responses to Popularne leki na trądzik: przewodnik

 1. Mitzi pisze:

  u mnie pojawiły się bóle mięśni i stawów, odstawić te leki czy samo przejdzie?

 2. Majka pisze:

  Trądzik to nie ciekawa sprawa, walczę z nim od liceum a mam 28 lat i on dalej nie przechodzi. Najgorsze są wgłębienia po bliznach potrądzikowych, wyglądają jak kratery. Odbiera mi to pewność siebie. Koleżanka wspomniała mi ostatnio o zabiegach laserowych, podobno są w stanie usunąć tego typu blizny. Oby to była prawda.

 3. Roni pisze:

  Mi czasami krwawi z nosa, ale trądzik znika. Coś za coś… szkoda tylko, że te leki są tak silne.

 4. Misha pisze:

  Ja kuruję się Izotekiem 🙂 trochę wysusza, ale odkąd smaruję twarz Sevolium to naprawdę to połączenie sprawia, że moja skóra tak nie cierpi.

 5. Gabi88 pisze:

  Najgorsze są skutki uboczne, które siadają na psychice :/ nie rozumiem tego. Odkąd leczę się Curacne, rano gdy wstaję mam obniżony nastrój – martwi mnie to. Czy ktoś też tak miał?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 − = 34