Astma – objawy

Znane porzekadło mówi: ”lepiej zapobiegać niż leczyć”, niestety, niektórych chorób nie sposób uniknąć. Niektórzy z nas mają predyspozycje do zapadnięcia na jakieś schorzenie, inni nie – z tym nie można nic zrobić.

Czym jest astma?

Przykładem takiej choroby jest astma, która jest jedną z chorób dróg oddechowych. Niestety, przewlekłą i zapalną, a jej skutkiem jest nadmierne kurczenie się oskrzeli, w wyniku którego chora osoba cierpi na duszności tudzież trudności w oddychaniu.

Z astmą boryka się co dwudziesty Polak, co sprawia, że jest ona jedną z najczęstszych chorób przewlekłych. Przyczyn astmy może być wiele. Często jest ona skutkiem skurczu mięśni gładkich oskrzeli, obrzęku błony śluzowej, tworzenia się czopów śluzowych czy przebudowy ściany oskrzeli. Aby móc jak najszybciej reagować, warto poznać objawy astmy. Im szybciej rozpocznie się leczenie bowiem, tym lepiej.

Kluczową kwestią, o której trzeba pamiętać to fakt, iż wszystkie objawy astmy mogą być równocześnie objawami w innych chorobach oskrzeli, dlatego też leczenie na własną rękę jest absolutnie niewskazane. Należy jednak zwrócić na nie uwagę i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Główne objawy astmy

Głównym objawem choroby jest duszność połączona ze świszczącym oddechem, którą niektórzy chorzy odczuwają jako ucisk w klatce piersiowej. Dla astmy charakterystycznym jest, że napady duszności pojawiają się głównie w nocy oraz nad ranem, a także po wysiłku, w reakcji na zimne powietrze, dym tytoniowy, przy śmiechu oraz pod wpływem silnych emocji.

Niestety, jeżeli chodzi o objawy astmy to jednym z głównych jest zła wydolność wysiłkowa, na którą skarżą się osoby borykające się z tą chorobą. Osoby chore mają znacznie gorszą wydolność wysiłkową niż ich rówieśnicy, a nawet niewielki wysiłek polegający na szybszym spacerze czy wejściu po schodach, kończy się zadyszką, napadem kaszlu czy też duszności.

Jednym z podstawowych objawów astmy jest suchy, męczący kaszel, który pojawia się niezależnie od stanu naszego zdrowia (nieważne czy jesteśmy przeziębieni czy nie). Jest to najczęściej występujący objaw tej choroby, a u dzieci może być wręcz jedynym. Wówczas mówimy o kaszlowym wariancie astmy.

Przyczyny objawów

Ale skąd biorą się objawy astmy? Przyczyną tychże objawów jest nagłe zwężenie oskrzeli, co skutkuje zaburzeniami przepływu powietrza do płuc w czasie wdechu oraz z płuc w czasie wydechu. Objawy mogą występować wszystkie naraz – duszności, kaszel, świsty – jak również tylko jeden z nich.

Jak już zostało wspomniane, wszystkie z tych objawów mogą występować także w przypadku innych chorób związanych z oskrzelami oraz płucami, jak również w chorobach dotyczących zupełnie innych narządów, np. serca. Objawy ustępują jednak samoistnie a pomiędzy napadami choroby zwykle nie odczuwa się żadnych dolegliwości.

Aby skutecznie leczyć astmę, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą. Warto jednak pamiętać, że lekarz nie stwierdzi żadnych odchyleń a wyniki badań będą prawidłowe, gdyż jest to charakterystyczne dla czasu pomiędzy kolejnymi napadami astmy. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są typowe objawy astmy, aby móc sobie poradzić z tą dolegliwością.

Objawy astmy są podobne u wszystkich, niezależnie od płci i wieku chorego. Mogą występować grupowo bądź pacjent może narzekać na tylko jedną z dolegliwości. Wszystko zależy od fazy rozwoju astmy. Objawy astmy najczęściej występują w nocy bądź nad ranem. Ich siła i częstotliwość zależna jest do liczby kontaktu z czynnikiem je wywołującym lub ze stadium choroby. Jeżeli choroba jest nieleczona bądź źle leczona napady uporczywych objawów mogą występować nawet codziennie, co skutecznie utrudnia codzienne życie chorego. Jeśli pacjent jest pod stałą opieką lekarską i systematycznie przyjmuje leki, skutecznie może zapobiec występowaniu ataków.

Typowe objawy astmy

Do typowych objawów tej choroby zalicza się napady duszności, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, uczucie braku powietrza, świszczący, wydłużony oddech, zwiększona wydzielina w drogach oddechowych zwana flegmą.

Objawy astmy mają zwykle charakter napadowy i oprócz ataków pacjent nie odczuwa większych dolegliwości. Warto zauważyć, że oprócz podstawowych objawów astmy mogą występować te pochodne, pochodzące od czynnika, który chorobę wywołuje. Najczęściej jest to alergia, chorzy cierpią więc dodatkowo na zapalenie spojówek, atopowe zapalenie skóry czy uporczywy katar.

Astma – objawy
3.8 (76.89%) 45 głosów/y

2 Responses to Astma – objawy

  1. Rejmonczyk Krystyna pisze:

    choruję na ciezką postać astmy od pięciu lat zmagam się z ciągłymi dusznościami biorę duże dawki sterydów wziewnych i często tabletki sterydy od dwóch miesięcy jędną tabletkę codziennie Astma się ujawniła gdy miałam piecdziesiąt lat mam dosyć życia z tą chorobą nie wiem jak dalej żyć proszę o pomoc.Krystyna

    • Lila pisze:

      Polecam wykonać testy na alergeny i ewentualne przeprowadzenie terapii odczulającej za pomocą szczepionek. Sterydy pomagają jedynie doraźnie,ale nie leczą głównej przyczyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

93 − = 89