Łupież pstry – leczenie. Jak się można zarazić?

Łupież pstry to jedno z najczęstszych a jednocześnie najbardziej dolegliwych schorzeń natury dermatologicznej. W każdym roku notuje się coraz większą liczbę przypadków zachorowań na to przykre schorzenie, jednak dostępne statystyki jednoznacznie dowodzą, że wiedza na temat etiologii, przebiegu, objawów oraz leczenie tej choroby nadal jest stosunkowo niewielka. W kontekście tych faktów wydaje się, że tym bardziej warto przyjrzeć się nieco bliżej tej jednostce chorobowej.

Przyczyny łupieżu pstrego

Według współczesnej wiedzy dermatologicznej, bezpośrednią przyczynę występowania łupieżu pstrego stanowi nadmierne, niekontrolowane namnażanie się grzybów drożdżopodobnych z rodziny Malassezia furfur. Drożdżaki te występują naturalnie na naszej skórze, wchodząc w skład jej flory mikloflory bakteryjnej, jednak długotrwałe występowanie określonych czynników może sprawić, że dojdzie do nich nadmiernego namnażania się, co stanowi przyczynę występowania rozmaitych stanów chorobowych skóry, w tym również takich, jak łupież pstry. Do podstawowych czynników, które sprzyjają namnażaniu się wywołuje grzybów drożdżopodobny Malassezia furfur, należą przede wszystkim nadmierna podtliwość skóry oraz nasilony łojotok. Kolejne czynniki, które sprzyjają wykształcaniu się stanu chorobowego, to, między innymi, zmiany hormonalne zachodzące w organiźmie(na przykład podczas dojrzewania, ciąży, menopauzy lub wskutek zażywania niektórych rodzajów leków), długotrwała eskpozycja skóry na czynniki drażniące, takie jak na przykład wiatr, zimno czy promieniowanie ultrafioletowe, nieodpowiednia, zbyt tłusta a jednocześnie zbyt uboga w witaminy i mikroelementy codzienna dieta  a także stosowanie używek, w tym przede wszystkim papierosów. Jednocześnie obserwuje się, że zwiększona zachorowalność na łupież pstry wystepuje w krajach o ciepłym klimacie. Warto również wiedzieć, że łupież pstry jest chorobą zakaźną: możemy się nim zarazić na przykład w gabinecie kosmetycznym lub salonie masażu, jednak ryzyko zakażenia nie jest tak wysokie, jak w przypadku innych chorób dematologicznych.

Zobacz również: Portal na temat grzybicy – grzybice.net.pl

Objawy łupieżu pstrego – białe i brązowe plamki na skórze? To może być łupież pstry.

Najczęstszym a jednocześnie najbardziej typowym objawem łupieżu pstrego jest pojawienie sie charakterystycznych plam na ciele. Choroba jest przeważnie zlokalizowana na torsie oraz górnych kończynach, jednak tak naprawdę może występować na całej powierzchni ciała. Plamom na skórze przeważnie towarzyszy uporczywy świąd, przez co łupież pstry należy do najbardziej dolegliwych schorzeń dermatologicznych. Ważną informcją, jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie pt. Co to jest łupież pstry stanowi fakt, że nieleczone, zmiany na skórzę mogą przybrać trwały charakter, tj. przekształcić się w szpecące i niezwykle trudne do wyleczenia blizny.

Leczenie łupieżu pstrego – jak skutecznie leczyć?

Leczenie łupieżu pstrego polega na stosowaniu przepisanych przez lekarza dermatologa leków działających domiejscowo  Ważną rolę we wspomaganiu leczenia odgrywają również dobrej jakości dermokosmetyki takie jak np. Pityver. Oprócz tego zaleca się zmianę codziennej diety na zdrowszą, kategoryczne odstawienie wszelkich używek a jednocześnie unikanie ekspozycji na drazniace czynniki.

Czytaj również: http://wzdecia.net/artykuly/lupiez-pstry-leczenie-objawy.html

Łupież pstry – leczenie. Jak się można zarazić?
4.86 (97.14%) 7 głosów/y

5 Responses to Łupież pstry – leczenie. Jak się można zarazić?

 1. Sławoj nie Leszek pisze:

  Żeby każdy lekarz dermatolog wiedział jak leczyć łupież pstry, to Polska by była naprawdę szczęśliwszym krajem. Niestety poziom lekarzy u nas jest mikry, te wszystkie Uniwersytety Medyczne chyba mają dotację od sztuki studenta a nie od jakości lekarza jaki opuszcza mury uczelni, bo gdyby było odwrotnie to nie spotykalibyśmy lekarzy, którzy wiedzą gorzej niż my.

 2. Kolumbia pisze:

  Dlatego olej lekarzy i po prostu kup sobie ten reklamowany ostatnio Pityver. To poważnie działa, ale lekarz Ci nie podpowie, bo powie tylko takie nazwy leków jakie ma zapłacone. Łupież pstry nie do końca można od razu wyleczyć, więc wielu nie do końca uczciwych lekarzy to wykorzystuje w diagnozowaniu i leczeniu łupieżu pstrego.

 3. Rafix pisze:

  Kolumbia masz rację! Ja stosowałem różne kosmetyki polecane na forach, ale łupież pstry dalej się rozprzestrzeniał. Pityver poleciła mi znajoma i gdyby nie ona, to pewnie dalej irytowałbym się stosując nieskuteczne preparaty. Na szczęście po zakupie zestawu Pityver, zapewnienia znajomej się potwierdziły i wyleczyłem łupież pstry.

 4. Amanda pisze:

  Ja też tak zrobiłam. Bardzo zawiodłam się na lekarzach ;/ Kupiłam zestaw Pityver i pomógł mi o wiele bardziej niż lekarze. Leczenie zajęło mi około 2 miesięcy ale dalej stosuję emulsję żeby nie było nawrotu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 − 31 =