Astma – leczenie

Na astmę w naszym kraju choruje co 10 Polak jednak duża część z nich nie ma nawet świadomości istnienia tej choroby bądź leczy się nieskutecznie (tylko połowa chorych stosuje prawidłowe leczenie, które pozwala na zminimalizowanie objawów tej choroby).

Leczenie astmy polega na likwidowaniu stanów zapalnych w układzie dróg oddechowych i trzeba przyznać, że obecnie przy odpowiednio dobranych lekach pacjent wyróżniać się może nawet kilkuletnią remisją tego schorzenia, nie odczuwa nawet najmniejszych dolegliwości z nim związanych.

Chociaż istnieją różne metody leczenia astmy to każdy chory musi mieć przy sobie ZAWSZE lek wziewny, czyli właściwie dobrany inhalator, który pomaga doraźnie pozbyć się napadowych objawów astmy. Składniki inhalacji przynoszą choremu szybką ulgę, bowiem ich zadaniem jest rozszerzanie oskrzeli dzięki czemu duszności stają się mniej uporczywe a pacjent może bez trudu wdychać powietrze.

skuteczne leczenie astmyOprócz inhalacji wziewnych, które nie leczą choroby a są tylko pomocą w razie ataku astmy, pacjent powinien przyjmować regularnie również inne leki. Obecnie najczęściej przepisuje się leki przeciwzapalne, rozkurczowe, antyleukotreinowe bądź w zaawansowanych stadium choroby leki sterydowe. Chory leczony jest jednym rodzajem leku bądź ich kombinacją.

Chociaż leczenie środkami sterydowymi jest obarczone możliwością wystąpienia niekorzystnych skutków ubocznych to obecnie stosuje się je coraz częściej. Powstały bowiem skuteczne leki sterydowe w postaci inhalatorów, które działają tylko na drogi oddechowe.

W przypadku astmy pochodzenia alergicznego równolegle wskazane jest leczenie antyalergiczne. W ciężkich przypadkach skuteczne może być także odczulanie.

Leczenie astmy – alternatywne terapie

Chorzy obok terapii farmakologicznej, równie często stosują metody leczenia niekonwencjonalnego. Do najczęstszych w przypadku tego schorzenia zalicza się homeopatię, aromaterapię (do kąpieli, kompresów czy masaży najczęściej wykorzystuje się olejek eukaliptusowy, melisowy, cyprysowy oraz cedrowy), akupunkturę (nakłuwanie stosuje się głównie w celu przerwania ataków astmy), speleoterapię (na przykład groty solne), metodę Buteyko (to technika oddychania polegająca na redukcji liczby oddechów, oddychaniem przez nos i relaksacji) czy metody medycyny ajurwedyjskiej (według jej filozofii choroba to stan umysłu chorego, główne jej przyczyny odnajduje również w stosowaniu złej diety).

Należy pamiętać, że aby skutecznie walczyć z tą chorobą niezbędna jest wiedza społeczeństwa na jej temat. Astma jest chorobą nieuleczalną warto więc, by pacjent zapoznał się z tym schorzeniem i oswoił. W żadnym wypadku nie można ignorować objawów astmy – wciąż często mylona jest z infekcjami dróg oddechowych.jak leczyc astme

NA ŚWIECIE KAŻDEGO ROKU UMIERA 250 000 OSÓB CHORYCH NA ASTMĘ – GŁÓWNIE SĄ TO NIEŚWIADOMI CHOROBY ASTMATYCY BĄDŹ CI, KTÓRZY STOSOWALI NIESKUTECZNE LECZENIE.

Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i leczenie astmy. U większości ludzi nie wykrywa się astmy we wczesnym wieku, przez co cierpią oni potem na poważne powikłania przez całe życie. Postaraj się być inny niż reszta i sprawdź odpowiednio wcześnie u siebie i u swojego dziecka, czy nie chorujecie na astmę. Wcześnie zrobione badania kontrolne potrafią uratować życie i zdrowie Tobie i Twojej rodzinie. Badania są darmowe – nic nie kosztują. Wystarczy pójść do najbliższego lekarza rejonowego a z pewnością zostaniecie przyjęci. Wylecz astmę zanim będzie za późno. Zapraszamy do poszerzania świadomości o astmie w społeczeństwie razem z nami. Powiedz swoim znajomym o tym, jak radzić sobie z tą chorobą. Razem pokonamy astmę i będziemy mogli cieszyć się wspólnie ze zdrowego społeczeństwa.

Astma – leczenie
4.7 (94%) 10 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 4