Hemoroidy – lepiej zapobiegać niż leczyć

W dzisiejszych czasach leczenie hemoroidów przeprowadza się na różne sposoby, wobec czego pozbycie się ich jest dość łatwe. Łatwo też jednak można przekonać się, że w przypadku tym, tak samo jak w wielu innych, lepiej jest nie dopuścić do powstania tego problemu bądź zwalczyć go już w zarodku, niż pozwolić mu się rozwinąć i narazić się na przykład na konieczność operacji. Choć kiedy jest to konieczne, nie można się przed tym wzbraniać.

Jak nie dopuścić do pojawienia się kłopotów z hemoroidami?

Żylaki odbytu, które są potocznie zwane hemoroidami (nieprawidłowo zresztą, bo hemoroidy to naturalnie występujące w ciele człowieka guzki krwawnicze, zaś ich schorzenie to właśnie żylaki odbytu), powstają na skutek bardzo różnych przyczyn. Czasami powstają samoistnie, na przykład w czasie ciąży, i nie trzeba ich leczyć, gdyż mogą same wrócić do właściwej formy. W większości przypadków, na przykład u osób starszych, otyłych czy u tych, u których hemoroidy pojawiły się na skutek częstych zaparć bądź siedzącego trybu życia, potrzebne jest leczenie i to podjęte jak najszybciej.

Więcej: http://procto.net.pl/hemoroidy/objawy-hemoroidow/

Dlaczego leczenie hemoroidów jest ważne?

Leczenie kłopotów z hemoroidami ma na celu kilka korzyści. Przede wszystkim jest to pozbycie się uciążliwego dyskomfortu, dolegliwości bólowych i podniesienie komfortu życia. Jest to także zapobiegnięcie groźnym powikłaniom, a hemoroidy, które są często bagatelizowane, mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób, gdy się je zaniedbuje.

Poza tym, warto wiedzieć, że najbardziej zaawansowane problemy z hemoroidami leczy się metodami mocno inwazyjnymi, które są skuteczne jeśli chodzi o usuwanie żylaków, ale też mogą wywoływać groźne powikłania, pojawiające się nawet po wielu latach po operacji, które mogą być de facto bardziej niebezpieczne i uciążliwe niż same żylaki. Poza tym takie operacje, ani kolejne dni po nich, na pewno nie należą do najprzyjemniejszych, kiedy więc tylko zauważy się pierwsze symptomy żylaków odbytu, warto dowiedzieć się, jak leczyć hemoroidy, by nie dopuścić do sytuacji, w której potrzebne będą najbardziej drastyczne rozwiązania.

Prócz operacji, w mniej zaawansowanych przypadkach wykorzystuje się nowoczesne metody, bardzo dobre, ale za to kosztowne, których nie refunduje NFZ. Widać więc, że lepiej najpierw sięgnąć na przykład po domowe sposoby na hemoroidy.

Jak samodzielnie leczyć kłopoty z hemoroidami?

Do wyboru jest zarówno cały arsenał środków dostępnych w aptekach bez recepty (jeśli ktoś wstydzi się je kupić, może to zrobić za pośrednictwem internetu), a także domowych metod, znanych od dawna. Popularne są zwłaszcza nasiadówki z ziołowych wywarów, które przynoszą szybką ulgę i mają działanie antybakteryjne. Do ich przyrządzania stosuje się zwłaszcza korę dębu oraz kwiat nagietka. Znanym sposobem z ludowej medycyny są też kąpiele z dodatkiem rumianku, a inne naturalne środki, jak propolis czy wyciąg z kasztanowca, znaleźć można w dostępnych bez recepty maściach i czopkach na żylaki odbytu. Ważna jest też profilaktyka, między innymi bogata w błonnik dieta, ruch czy odpowiednia higiena.

Hemoroidy – lepiej zapobiegać niż leczyć
5 (100%) 3 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *