Grypa żołądkowa – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Grypa żołądkowa może dopaść każdego, bez względu na wiek. To schorzenie najczęściej pojawia się w sezonie prawdziwej grypy. Objawia się gorączką, wymiotami, biegunką i złym samopoczuciem – te dolegliwości trwają przynajmniej kilka dni. Leczenie tego schorzenia utrudnia fakt, iż nigdy nie jest znana dokładna przyczyna grypy żołądkowej – najczęściej powodują ją rotawirusy, ale zdarza się, że są to także drobnoustroje z innych grup. Jak można leczyć i zapobiec tej chorobie?

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa – wystarczy nie umyć rąk po kontakcie z rzeczami zarażonej osoby, by znacznie zwiększyć szansę na zachorowanie. Ryzykowne jest również korzystanie z publicznych toalet, zwłaszcza bez używania specjalnych nakładek. Przestrzeganie zasad higieny znacznie zmniejsza szanse na zachorowanie.

Pierwsze objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej mogą być różne. Zwłaszcza na początku łatwo jest pomylić tę chorobę z inną. Pierwszą dolegliwością pojawiającą się przy grypie żołądkowej może być gorączka, jednak nie jest to objaw specyficzny. Podwyższona temperatura pojawia się także w przypadku zwykłego przeziębienia, przez co osoba zakażona nie wie, że już w tym momencie może zarażać grypą żołądkową. Szybko jednak dołączają się inne objawy, takie jak wymioty i biegunka. Wtedy już zwykle nie sposób już pomylić tego schorzenia z innym.

Dolegliwości w pierwszych dniach choroby mogą być bardzo ostre. Na tyle, iż w przypadku dzieci konieczna bywa wizyta w szpitalu w celu podania kroplówki. W większości przypadków wystarczy jednak regularne podawanie wody doustnie, zwłaszcza po wymiotach. Specjaliści zalecają podawanie płynów nawet w przypadku, gdy serie wymiotów powtarzają się. Oprócz podawania zwykłej wody, warto również podawać środki, które pomogą odzyskać utracone substancje. Polecane są przede wszystkim preparaty z elektrolitami.

Leczenie grypy żołądkowej

Leczenie grypy żołądkowej, ze względu na brak możliwości wykazania, z której grupy wirusów pochodzi dany szczep, jest wyłącznie objawowe. Organizm sam musi poradzić sobie z chorobą, lecz warto mu to ułatwić w każdy możliwy sposób. W terapii można zastosować środki dostępne w aptece. Są to przede wszystkim preparaty przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne, nie zawsze jednak polecane są na początku choroby. W przypadku grypy żołądkowej wskazane bywa również stosowanie niektórych ziół. Wskazany jest przede wszystkim rumianek oraz prawoślaz.

Konkretne leki na grypę żołądkową powinny być stosowane pod kontrolą lekarza, ponieważ tego typu środki nie zawsze są wskazane. W przypadku tej choroby raczej nie stosuje się antybiotyków – jeśli lekarz jednak je przepisze, oznacza to, że dolegliwości są wywoływane przez inną chorobę, lub do grypy żołądkowej dołączyło inne schorzenie. W trakcie leczenia choroby lekarz zaleci podawanie preparatów z probiotykami. Pomagają one na szybsze uzyskanie prawidłowej flory jelitowej.

Osoba, która cierpiała na grypę żołądkową, powinna starać się, by nie zarazić bliskich, ponieważ jest to możliwe jeszcze kilka dni po przebyciu tej choroby. Zaleca się szczególne dbanie o higienę również w tym okresie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem http://grypazoladkowa.net.pl/

Grypa żołądkowa – co warto wiedzieć o tej chorobie?
5 (100%) 1 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − 67 =