Domowe sposoby na kurzajki

Istnieje wiele mitów dotyczących leczenia kurzajek. Część osób wierzy na przykład w lecznicze działanie nitki, wiązanej na palcu. Tymczasem kurzajki, zwane też brodawkami, potrafią zniknąć tak szybko, jak się pojawiły, a potrafią też przez lata powodować dyskomfort. Jak pozbyć się kurzajek?

Za najbardziej skuteczne uchodzą środki dostępne w aptekach, nawet te bez recepty. To najczęściej preparaty silnie złuszczające skórę, takie jak kwas salicylowy w formie lakieru. Trzeba jednak pamiętać, że są to środki, które leczą jedynie objawy, a nie przyczyny choroby. Jeśli dana osoba nie chce używać środków chemicznych ma do tego prawo, ponieważ zioła lub inne domowe sposoby na kurzajki zadziałają równie dobrze. Oczywiście dotyczy to w miarę młodych brodawek, które jeszcze niezbyt głęboko wrosły w warstwy skóry.

Skuteczną domową metodą pozbycia się kurzajek jest smarowanie ich sokiem ze świeżego glistnika lub innego zioła – mniszka lekarskiego. Niestety kurzajki nie zawsze pojawiają się latem, gdy takich roślin jest dużo. Suszone rośliny nie pomogą, dlatego choć terapia ziołami uważana jest za najskuteczniejszą, to ma swoje ograniczenia. Ponadto podczas smarowania kurzajki sokiem z glistnika należy pamiętać, by nie zanieczyścić tą substancją zdrowej skóry. Warto również uważać, by nie zatrzeć sokiem oczu.

Inną metodą jest smarowanie kurzajki innymi środkami, które mają na celu spowodowanie jej obumarcia. Skuteczny może się okazać na przykład ocet lub sok z cytryny. Ocet można połączyć z naturalnym olejem, by zlikwidować jego negatywne działanie na zdrową tkankę. Do smarowania kurzajki polecany jest również sam olej lniany.

Wśród olejków także można zaleźć takie, które są polecane w przypadku występowania kurzajek. Najbardziej znany jest olejek herbaciany. Jak wiadomo ma on działanie odkażające, co może pozwolić wytępić choć część wirusów znajdujących się w kurzajce. Przydatny może okazać się również olejek oregano lub specjalnie skomponowana mieszanka.

Jako domowy sposób na kurzajki wiele osób podaje również mechaniczne jej usunięcie, poprzez na przykład wyrwanie lub wycinanie. To rozwiązanie, choć bywa skuteczne, nie jest polecane. Przede wszystkim mimo odkażenia „narzędzi” może dojść do zakażenia. Ponadto samodzielne usuwanie brodawek często pozostawia blizny, których często można uniknąć korzystając z innych domowych sposobów usuwania kurzajek. Trzecią wadą tej metody jest nie tylko możliwość odrośnięcia kurzajki, ale również pojawianie się takich zmian w innych miejscach ciała – może się bowiem zdarzyć niezamierzone przeniesienie wirusa. Dlatego też lepiej nie stosować tej metody.

Jeśli kurzajki są już kilkuletnie i nic na nie nie zadziałało lub pojawiło się ich bardzo dużo, lepiej zrezygnować z naturalnych metod leczenia i udać się do lekarza. Skuteczną terapią w przypadku mocno wrośniętej w skórę brodawki jest wypalanie laserem lub mrożenie ciekłym azotem. Jednak nawet tak drastyczne metody nie mogą dać gwarancji, iż brodawka nie odrośnie w tym samym lub innym miejscu.

Domowe sposoby na kurzajki
5 (100%) 6 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 + = 24