Diagnostyka Astmy

W przebiegu diagnostyki astmy podstawową kwestią jest wywiad z pacjentem oraz jego osłuchanie – szczególnie w partiach nad płucami oraz oskrzelami. U chorych na astmę słyszalne są świsty w czasie wydechu powietrza a sam wydech jest wyczuwalnie wydłużony. Często w drogach oddechowych zalega wydzielina, zwana flegmą, która powoduje charakterystyczne furczenie.

By lekarz mógł postawić jednoznaczną diagnozę wykonuje się szereg dodatkowych badań – niestety nadal zbyt często pierwsze objawy osłuchowe pacjenta są ignorowane i diagnozowane jako infekcje dróg oddechowych. Te leczone są nieskutecznie antybiotykoterapią, która tylko na krótki czas zagłuszy astmę.

Do najczęstszych badań, jakie są zalecane przy podejrzeniu występowania astmy zalicza się spirometria. Spirometria polega na pomiarze wdychanego oraz wydychanego powietrza, dzięki czemu możliwa jest ocena ewentualnych zwężeń dróg oddechowych. Badanie to pozwala również określić czynność płuc i oskrzeli.

Podstawowym badaniem jest także prześwietlenie płuc. To głównie robione jest, by wykluczyć inne choroby bowiem przy astmie zawsze wychodzi ono prawidłowo.

Lekarze zalecają również wykonanie gazometrii, przede wszystkim w stadium ciężkim choroby. Badanie to pozwala określić wymianę gazów w układzie oddechowym. Gazometria to typowe badanie przeciwciał, które jest podstawą przy okazji podejrzenia astmy wywołanej alergią.

Równie często wykonuje się także próby rozkurczowe, czyli sprawdza się jak oskrzela reagują na określony lek – czy po odpowiedniej dawce prawidłowo się rozszerzają. Jeśli wyniki tego badania będą prawidłowe, stosuje się próby prowokacyjne, czyli sztuczne wywoływanie skurczy oskrzeli – wtedy bada się zmienność reakcji na podawane substancje.

W przypadku podejrzenia astmy wywołanej alergią, głównie u dzieci zaleca się wykonanie testów alergicznych – te dokładne możliwe są po ukończeniu 3 roku życia, te podstawowe z krwi można wykonywać bez przeciwwskazań. Testy alergiczne pomogą wykluczyć z otoczenia dziecka alergeny, które wywołują najsilniejsze objawy astmy.

Diagnostyka Astmy
3.3 (65.22%) 23 głosów/y

8 Responses to Diagnostyka Astmy

 1. heniek pisze:

  na szczęście miałem ogarniętego lekarza i wykrył mi astmę szybko. słyszałem że inni nie mieli takiego szczęścia i wymyślano im 1000 innych chorób tylko nie astmę

 2. pam pisze:

  Witam wszystkich astmatyków 🙂
  U mnie wykryto astmę przy okazji, nie miałam pojęcia, że ją mam, wręcz byłam bardzo zdziwiona diagnozą 😉 miałam co prawda od 2 lat okropne zadyszki, nie mogłam też mówić idąc, a przy wysiłku często miałam objawy niedotlenienia… w każdym bądź razie miałam problemy z normalnym oddychaniem i w zasadzie wszystko zrucałam na słabą kondycję, więc się tym nie przejmowałam. Krótko przed diagnozą zdarzyło się może kilka razy, że rano kaszlałam, ale myślałam, że pewnie rozwinie mi się jakieś przeziębienie… w każdym bądź razie leżałam w szpitalu na diagnostyce innej choroby, ale wysłano mnie również na spirometrię (asekuracyjnie? nie wiem, ale nie wspominałam lekarzom nic o słabej wydolności płuc 🙂 ). Wyniki były tak złe, że badanie musiało być powtórzone, ponieważ pani, która je wykonywała nie chciała uwierzyć, że może być tak źle 🙁 w każdym bądź razie byłam okropnie zdziwiona, ponieważ wydawało mi się zawsze, że astmatycy mają właśnie ataki duszności, które u mnie nigdy nie występowały i nadal nie występują. Zastanawia mnie tylko ile ludzi jeszcze ma podobny przypadek do mojego i żyje w nieświadomości 🙁 Jeśli ktoś ma okropne zadyszki i czuje, że tak nie powinno być, to nie olewajcie tego! Nieleczona astma rozwija się i ma również swoje powikłania.
  Pozdrawiam!

  • Kasia pisze:

   Witam, to wprawdzie stary post ale jeśli dotrze do Ciebie moja prośba to odpowiedz proszę – jaki lekarz postawił Ci diagnozę? Mam podobne objawy a kardiolog kazała mi ćwiczyć kondycję…. tylko, że ja nie mogę ćwiczyć….

   Pozdrawiam
   Kasia

   • Monik pisze:

    Sugeruje udać się do lekarza pierwszego kontaktu i powiedzieć mu o dusznościach… powinien dać skierowanie na do pulmonologa… ewentualnie zawsze można zasugerować lekarzowi pierwszego kontaktu, że chciało by się skonsultować swoje duszności z pulmonologiem… jak się nie uda zdobyć skierowania to zawsze jeszcze zostaje prywatna wizyta… ale niestety musimy się wtady liczyć z tym, że leki będą wtedy bez refundacji tzn. mogą być bardzo drogie… u mnie astmę podejrzewali od wielu lat ale ja broniłam się rękami i nogami przed tą diagnozą przez co teraz nie mogę sobie poradzić z zaostrzeniami astmy. Zdrówka życzę 🙂

  • Aleksandra pisze:

   Właśnie wykryto u mnie astmę… czuję jakby moje życie nagle się skończyło… branie leków już do końca,to jak wyrok,bez możliwości warunkowego zwolnienia…

   • Gosia pisze:

    To nie wyrok . Ja choruje na astmę od urodzenia. Urodzilam się z dużą niewydolnością płuc jako wczesniak. A mam w tej chwili 50 lat. I w dzieciństwie leczono mnie antybiotykami przy stanach zapalnych. Zaś od 25 roku życia jestem pod opieką alergolologa i na stałe biorę leki i też mam alergie i powysilkowe duszności. Oraz bardzo niską spirometie. Chcę powiedzieć że jak jest się pod stałą opieka lekarza i systematyczne według zalecen lekarza bierze się leki . Można normalnie funkcjonować. Jedynie przy zaostrzeniu wzywam karetkę podadzą sterydy dożylne a jak nie pomaga zabiora do szpitala. A tam już lekarz zrobi badania z krwi na gazometrie i zdecyduje co dalej. Czy przyjmna na oddzial czy zaleca leczenie w domu i kontrola u lekarza prowadzacego. Tak że do wszystkich sympatyków . Sa teraz dostepne leki które pomagaja takim chorym jak ja. I co najważniejsze nie wolno się załamywać ze i ja jestem chora bo stres to najgorszy wróg w chorobie. A jeszcze jedno korzystacie i rehabilitacji sanatoryjnych lub z wakacji by zmieniac klimat przynajmiej raz w roku. Mnie służy górski jak i nadmorski. Życzę zdrówka.

 3. Witam Drodzy Forumowicze,
  jestem studentką II roku Biotechnologii Medycznej na Uniwersytecie w Łodzi. Zwracam się z prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety, która skierowana jest do rodziców dzieci w wieku 3-7lat. Ankieta dotyczy wpływu infekcji na częstotliwość występowania astmy i jest mi potrzebna do mojej pracy magisterskiej.
  Ankieta jest krótka i nie zajmie więcej niż 6minut.
  Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/1m-nYJgacLWuH l7Oh3l84s_AUPAKBi_jJ31GXdZ8_2Rk/viewform
  Pozdrawiam! usmiech.gif

 4. sylwia pisze:

  Proszę doradzcie mi lekarza w Warszawie na NFZ który dobrze sprawdzi mi czy nie mam astmy. Jestem alergikiem w małym stopniu na koty które mam ale w bardzo duzym na różnego rodzaju pyłki a najbardziej na trawy.
  Potrzebuje sprawdzić czy moje ataki duszności, które pojawiają sie czasem przy np infekcji czy wysiłku jak np ostatno przy kąpaniu psa to czy nie jest to spowodowane astmą. Dodam że u mnie może być utrudniona diagnoza poprzez spirometrię ponieważ mam dużą skoliozę więc być może również i te duszności są spowodowane tym schorzeniem . Ale chciałabym wykluczyć astmę . Dlatego szukam dobrego – sprawdzonego lekarza który postawi dobrą diagnozę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

26 − 22 =