Depilacja laserowa – skuteczny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia

Depilacja laserowa to zabieg polegający na  redukcji niepożądanego owłosienia za pomocą wiązki światła lasera, który niszczy cebulki włosa, wnikając głeboko w skórę. Energia, która wytwarzana jest przez laser pochłaniania jest przez barwnik włosa (melaninę) następnie zmieniając się w energie termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa, w tak zwanej fototermolizy selektywnej, w wyniku której następuje uwęglenie komórek macierzystych włosa. Uzyskanie pożądanych efektów jest uzależnione od doboru odpowiedniej mocy oraz czasu trwania impulsu, dobieranych na podstawie rodzaju skóry i włosów, a także powtarzalność zabiegów. Powtarzanie zabiegów jest koniecznie ze względy na to, że laser działa tylko i wyłącznie na włosy, które są w fazie wzrostu.

Zabieg laserowy jest poprzedzanych konsultacja – osoba wykonująca zabieg ( najczęściej wykwalifikowany kosmetolog) oceni stan i typ skóry oraz włosa od czego uzależnione jest właściwe dobranie parametrów lasera. U osób, u których nie występują przeciwwskazania wykonuje się próbę laserową.

Sam zabieg nie jest bolesny, można co najwyżej odczuwać delikatny dyskomfort ( każdy ma indywidualne odczucia co do zabiegu, jednak w opinii większości kobiet, które się poddały laserowemu usuwaniu owłosienia  nie jest on bolesny-  najnowszy sprzęt depilacji laserowej (więcej w temacie tutaj: http://vectusgdynia.pl/dlaczego-laser-vectus/) Vectus w Gdyni jest wyposażony w czujnik pomiaru koloru skóry (mierzenie trwa zaledwie kilka sekund, pokazuje się paleta odcieni do której dopasowany jest nasz kolor), co zmniejsza wszelkie niepożądane reakcje w czasie zabiegu.

Oczywiście przed zabiegiem niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Jednym z najważniejszych warunków przystąpienia do depilacji laserowej jest zakaz opalania się – nawet miesiąc przed planowanym zabiegiem. Ponad to skóra w obszarze, który będzie depilowany nie może być sucha, podrażniona; nie można używać kremów depilujących na tydzień przed zabiegiem. Na cztery tygodnie przed zabiegiem nie można stosować  kremów oraz maści zawierających witaminy A, C, retinolu, izotretynoiny oraz kwasów owocowych. Nie można także stosować leków uczulających na słońce, herbatek ziołowych mających w składzie dziurawiec lub nagietek

Po zabiegu normalnym może być obrzęk lub zaczerwienienie powierzchni depilowanej, które ustępuje po kilku godzinach lub maksymalnie do 2 – 4 dni.  Ważna jest odpowiednia pielęgnacja – nie stosujemy mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu, ciało myjemy żelem bezmydłowym, tonikiem lub mleczkiem bezalkoholowym, ewentualnie czystą wodą. Jeśli zabiegowi laserowej depilacji poddawana jest skóra pach nie można używać dezodorantów ani antyperspirantów, zamiast nich stosujemy kremy z alantoiną lub deksapantenolem. Po myciu delikatnie należy delikatnie osuszać skórę – nie można trzeć czy drażnić jej w inny sposób. Do dwóch tygodniu po zabiegu nie opalamy depilowanych powierzchni, a także preparatów o działaniu złuszczającym.

Jeśli chodzi o powtarzalność zabiegów – należy je wykonywać co 4-8 tygodni ( jest to uzależnione od części ciała oraz cech indywidualnych) do uzyskania pożądanego efektu.

Kolejne zabiegi depilacyjne należy powtarzać co 4–8 tygodni (zależnie od części ciała i cech indywidualnych), aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Niektórym wystarczy ok. 6-7 zabiegów, inne kobiety ( np. z problemami hormonalnymi) mogą potrzebować nawet 10 sesji. Znaczenie ma także kolor włosów – najlepiej na laser reagują włosy ciemne, następnie rude i jasne  ( w tych ostatnich jest mało melaniny).

Oczywiście jak do każdego zabiegu także do laserowej depilacji są przeciwwskazania. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania usuwania owłosienia laserem jest ciąża. Ponad to nie można przyjmować leków światłouczulających, kremów z retinolem, przyjmowanie ziół, stosowanie maści oraz kremów z retinolem czy leków przeciwzakrzepowych. Oprócz tego choroby takie jak epilepsja, łuszczyca, cukrzyca, fotodermatoza czy bielactwo, a także rozrusznik serca czy niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne są przeciwwskazaniem do zabiegu.

Po depilacji laserem mogą pojawić się skutki uboczne – może wystąpić zamiana w zabarwieniu skóry. Na obszarach poddanych zabiegowi  mogą pojawić się ciemniejsze lub jaśniejsze plamy, a u osób o ciemnej karnacji mogą pojawić się oparzenia  lub/i pęcherze.

Więcej informacji na stronie Clinica Cosmetologica Gdynia

Depilacja laserowa – skuteczny sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia
5 (100%) 3 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 1