Chlamydia a diagnostyka

Chlamydia  to najczęstsza bakteria przenoszona drogą płciową. Zagraża przede wszystkim ludziom młodym, aktywnym seksualnie. Osoby zarażone bardzo często nie są świadome obecności infekcji, co wynika z jej częstego bezobjawowego charakteru. Narażają więc kolejne osoby na zarażenie. Ponadto brak objawów chorobowych to niemożność postawienia diagnozy i leczenia, co powikłane jest bardzo poważnymi konsekwencjami.

Chlamydioza- objawy i powikłania

Objawy ze strony układu moczowo- płciowego są niespecyficzne i nie wskazują jednoznacznie na chlamydię jako źródło zakażenia. Atypowa wydzielina z cewki moczowej, bóle podbrzusza, pieczenie i ból cewki moczowej oraz częste oddawanie moczu nierzadko sugerują niegroźną infekcję układu moczowego i są leczone objawowo lub bagatelizowane. Dopiero pojawienie się poważnych powikłań, o bardziej niepokojącej symptomatologii, skłaniają do wnikliwszej diagnostyki. Zapalenie przydatków u kobiet to wysoka temperatura i silne dolegliwości o charakterze skurczowo- bólowym. Zapalenie najądrzy u mężczyzn objawia się analogicznie jak zapalenie jajników u kobiet. Reaktywne zapalenie stawów z bólami i sztywnością stawów także niepokoi i skłania do dokładnej diagnostyki, ale jeśli nie towarzyszą mu objawy ze strony układu moczowo- płciowego, trudno o trafną diagnozę. Czy istnieje więc sposób na jednoznaczne zidentyfikowanie Chlamydia Trachomatis jako patogenu zakaźnego?

Test na chlamydię

Diagnostyka chlamydiozy opiera się na pobraniu wymazu z cewki moczowej lub szyjki macicy i założeniu hodowli na zarodkach kurzych lub wykonaniu testu DNA. Oczywiście ta druga metoda, jako mniej czasochłonna i  bardzo czuła, jest obecnie preferowana. Kluczowym etapem wykonania testu jest odpowiednie pobranie wymazu, dające pewność uniknięcia wyników fałszywie ujemnych, czyli zaprzeczających obecności patogenu mimo jego faktycznej bytności w organizmie człowieka.

Pobranie wymazu przez lekarza opiera się o kilka podstawowych zaleceń. Wymaz z szyjki macicy wymaga wstrzemięźliwości seksualnej przez okres 24 godzin poprzedzających badanie oraz rezygnacji ze stosowania maści czy leków dopochwowych w okresie 48 godzin. Obecność wszelkich leków czy środków higienicznych mogłaby poważnie interferować w oznaczenie DNA chlamydii metodą amplifikacji. Nie należy pobierać wymazu podczas miesiączki. Pobranie wymazówką komórek nabłonkowych szyjki macicy, bez znacznej domieszki śluzu, zwiększa czułość badania. Najlepszą porą na pobranie wymazu jest druga faza cyklu.

banner_210px_chlamydioza-1

Pobranie wymazu z cewki moczowej powinno nastąpić rano, przed oddaniem moczu lub co najmniej 3 godziny od ostatniej mikcji. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni powinni powstrzymać się od współżycia na dobę przed pobraniem wymazu.

Materiał komórkowy pobrany zgodnie z powyższymi wytycznymi jest następnie przesyłany do laboratorium i poddawany właściwej analizie. Test na chlamydię, oparty na analizie DNA patogenu to najlepszy sposób na zidentyfikowanie czynnika chorobotwórczego i wdrożenie leczenia. Jeśli o wystąpienie niepokojących objawów ze strony układu moczowo- płciowego podejrzewana jest chlamydia test jednoznacznie rozwieje wszelkie wątpliwości.

Zapraszamy również na portaldermatologiczny.pl

Chlamydia a diagnostyka
5 (100%) 5 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 − = 43