Astma w ciąży

Kobiety, które są w ciąży a chorują na astmę nie mają tak naprawdę powodów do niepokoju. Astma nie niesie żadnego ryzyka dla rozwoju płodu, oczywiście pod warunkiem, że jest systematycznie kontrolowana a ciężarna przyjmuje regularnie leki. Astma może zagrozić dziecku w łonie matki jeśli wystąpią niekontrolowane zaostrzenia choroby. Wtedy dziecko może być obarczone zbyt niską masą urodzeniową, zwiększa się również ryzyko przedwczesnego porodu a w skrajnych przypadkach nawet zgonu noworodka.

Zaleca się, by ciąża astmatyczek była dokładnie zaplanowana i poprzedzona kontrolą lekarską. Kobieta wspólnie z lekarzem może ciąża wtedy omówić wszelkie etapy leczenia astmy w ciąży i uzgodnić postępowanie na wypadek nagłego pogorszenia zdrowia.

Wylicza się, iż 10% kobiet ciężarnych choruje na astmę. U 30% z nich objawy tej choroby stają się łagodniejsze i rzadsze aniżeli przed ciążą natomiast kolejne 30% narzeka, że objawy stały się bardziej wzmożone. U pozostałej grupy kobiet ciężarnych nie zauważa się większych zmian w przebiegu astmy.

astma w ciążyNajczęściej zaostrzenie astmy zauważa się w końcowej fazie ciąży, mniej więcej pomiędzy 29 a 36 tygodniem: kobieta odczuwa silniejszy ucisk w klatce piersiowej, ma większe duszności i wzmożony kaszel.

Często kobiety cierpiące na astmę boją się naturalnego porodu – to normalne, jednak dobrze wiedzieć, że u znacznej większości z nich w czasie trwania wszystkich faz porodu nie wystąpiły większe problemy z oddychaniem niż u kobiet zdrowych.

Kobiety w czasie ciąży powinny regularnie wykonywać badanie PEF, dzięki któremu można wykryć nadchodzące zaostrzenie astmy. Poza tym powinny regularnie przyjmować dotychczasowe leczenie – większość leków ma charakter wziewny, nie są więc w żaden sposób szkodliwe dla płodu.

Trzeba pamiętać, że nieleczona astma w czasie ciąży jest o wiele bardziej groźna dla dziecka aniżeli przyjmowanie przez matkę lekarstw.

Kobieta ciężarna chorująca na astmę powinna być pod stałą kontrolą lekarską!

 

Astma w ciąży
4.6 (91.67%) 12 głosów/y

3 Responses to Astma w ciąży

  1. Bartek Szczecin pisze:

    Jest alterntywa dla drogiego Seretide,Salmex po 3,2 zł na ryczałt,biorę go od czerwca,bardzo dobry bo Polski,a nie angielski.Salmex oprócz b.dobrego działania ma dodatkowo lepszy kszatałt:)Pomyślałem,że warto sie z wami podzielić info bo 3,2 miesiecznie a 40-50zł to chyba różnica.

  2. noell pisze:

    ufff, dobrze że to nic takiego, już się bałam że nei będę mogła przyjmować leków

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 2 =