Astma u dzieci

Astma jest chorobą, na którą cierpią zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. W Polsce na astmę u dzieci choruje co 10-20 dziecko i trzeba przy tym zauważyć, że większość z nich mieszka w dużych miastach. Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego w Polsce przez ECAP najwięcej dzieci chorujących na astmę mieszka we Wrocławiu a najmniej w Białymstoku.

Biorąc pod uwagę cały świat, astma jest najbardziej powszechna u dzieci żyjących w obu Amerykach, Nowej Zelandii, Australii i Wielkiej Brytanii (tam żyje blisko milion dzieci cierpiących na to schorzenie). Najrzadziej chorują dzieci mieszkające w Indiach i Tybecie.

Astma u dzieci

Astma u dzieci ma najczęściej podłoże alergiczne, prawie połowa z nich oprócz występowania tej choroby jest również uczulona na alergeny występujące powszechnie w środowisku.

Tym samym dzieci oprócz typowych objawów astmy jak silny kaszel, uczucie duszności czy ból w klatce piersiowej borykają się także z katarem siennym, atopowym zapaleniem skóry i zapaleniem spojówek.

Objawy typowe dla astmatyków stają się uciążliwe szczególnie w nocy bądź w trakcie trwania wzmożonego wysiłku fizycznego. Pocieszeniem jest jednak fakt, iż u większości dzieci zanikają w okresie dojrzewania. Oczywiście mogą powrócić w okresie dorosłości, zwykle około 30 roku życia, ale nie jest to regułą.astma u dziecka

Astma u dzieci występuje w różnym nasileniu, od objawów łagodnych po te ciężkie, przewlekłe. Przy poważnych atakach astmy istnieje nawet ryzyko utraty życia, dlatego chorujące dziecko powinno być pod stałą kontrolą osoby dorosłej.

Za samo występowanie astmy u dzieci odpowiadają najczęściej czynniki genetyczne, środowisko, w jakim żyje oraz sposób odżywiania. Jak wykazują badania dzieci, których matka paliła w okresie ciąży są bardziej narażone na wystąpienie astmy.

W leczeniu astmy u dzieci stosowane są zazwyczaj leki wziewne (inhalatory), jeśli choroba ma ciężki przebieg z powikłaniami lekarz może przepisać także leki sterydowe jednak te są przepisywane niezwykle rzadko bowiem wywołują szkodliwe efekty uboczne.

Trzeba pamiętać, że za wzmożone objawy astmy u dzieci odpowiadają najczęściej dorośli. O ile zbytni wysiłek fizyczny dziecka nie zawsze jest do skontrolowania to już inne działania, które powodują natężenie szczególnie duszności i kaszlu owszem.

  • Dlatego NIGDY nie palmy papierosów w obecności dziecka!
  • Izolujmy dziecko (w miarę możliwości) od ALERGENÓW wywołujących objawy astmy.
  • Utrzymujmy prawidłową wagę masy ciała dziecka.
  • Dbajmy o aktywność fizyczną dziecka (minimum 60 minut dziennie).
  • Stosujmy dietę z wysoką zawartością błonnika i magnezu.

Astma u dzieci
5 (100%) 5 głosów/y

One Response to Astma u dzieci

  1. eXocet pisze:

    mam astmę od dziecka to wiem jak to jest. dobrze że została szybko zdiagnozowana i lekarze nie pomylili jej ze zwykłą alergią

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

34 − = 32