Astma atopowa – co warto wiedzieć

Dychawica oskrzelowa jest dość powszechną formą astmy. Pojawia się w momencie, gdy organizm jest podatny na alergen lub czynnik podrażniający, którym może być na przykład silne przeżycie emocjonalne. Na tę chorobę są narażeni przede wszystkim ci, którzy mają rodziców alergików. Astma atopowa jest uwarunkowana genetycznie i wiąże się z nadmierną produkcją przeciwciał klasy IgE. Częściej obserwuje się jej obecność u dzieci, niż u dorosłych.

Jak rozwija się astma atopowa

Jednak choroba ta będzie się rozwijać nie tylko poprzez wzgląd na odziedziczone geny. Równie istotne jest środowisko, w jakim się przebywa. Ma ono bowiem wpływ na intensywność, z jaką przebiega ta forma astmy. Jest wiele alergenów, które mogą wywoływać dychawicę oskrzelową. Są nimi: roztocza, pleśnie, pyłki, produkty spożywcze, szczególnie te z konserwantami, kosmetyki dostępne w aerozolu, różne zanieczyszczenia powietrza, w tym dym tytoniowy. Problemy z oddychaniem mogą się pojawić także wtedy, gdy w pomieszczeniu znajduje się sierść zwierząt. Alergicy muszą też uważać na zażywane leki, na zimne powietrze, a także pamiętać o tym, by się ani za bardzo nie wzruszać, ani nie przemęczać.

Sprawdź także: Leczenie nowotworów złośliwych

Kaszel, któremu towarzyszy odpluwanie wydzieliny, a także duszności, czy występujące poty to najczęstsze objawy, które zazwyczaj pojawiają się w nocy. Alergik może wówczas odczuwać niepokój i ucisk na klatkę piersiową. Jako że takie oznaki mogą występować także przy innych problemach zdrowotnych, niezbędne jest wykonanie badania spirometrycznego. Za jego pomocą lekarz może ocenić stopień zwężenia oskrzeli.

Jak zdiagnozować i jak leczyć astmę atopową

W momencie, gdy już zostanie postawiona diagnoza, pacjent otrzymuje takie środki farmakologiczne, które mają za zadanie rozszerzenie oskrzeli, by choremu łatwiej i swobodniej mogło się oddychać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pomimo zażywanych leków na intensywny przebieg astmy będą również wpływać warunki środowiskowe. Zaleca się więc oprócz immunoterapii wyeliminowanie z otoczenia wszelkich alergenów, a więc kurzu i wyżej wspomnianych czynników.

Jak zapobiegać chorobie

Jeśli astma atopowa występuje u dorosłych, którzy spodziewają się dziecka, warto już w czasie ciąży zatroszczyć się o swoje zdrowie. Przede wszystkim należy unikać dymu z papierów, który może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Gdy dziecko się urodzi, powinno przebywać w pomieszczeniu wolnym od wspomnianych alergenów. Należy też pamiętać o tym, by nie palić przy noworodku. Ważne jest również dbanie o dostarczanie pokarmu, który nie będzie zawierał konserwantów. Ostrożnie też trzeba wzbogacać menu o te dania i produkty, jakie mogą wywołać alergię.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem MEDICINEMAG.

Astma atopowa – co warto wiedzieć
4.9 (98.46%) 13 głosów/y

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =