Astma a alergia

Alergia jest najczęstszą przyczyną powstawania objawów astmy. To właśnie szkodliwe dla organizmu alergeny pobudzają naczynia włoskowate w oskrzelach i powodują ich skurcze. W ich wyniku chory odczuwa duszności o różnym natężeniu, często słyszalne są świsty podczas wdychania powietrza a sam oddech jest wydłużony. Podstawową reakcją na alergen jest także uciążliwy kaszel. Do ataku astmy dochodzi natychmiast po zetknięciu z alergenem. Jeśli astmatyk przebywa w szkodliwym otoczeniu stale, najbardziej uciążliwe objawy pojawiają się w nocy i nad ranem.

Chory na astmę wywołaną alergenami najczęściej cierpi także na objawy typowe dla alergii jak katar, łzawienie oczu, kichanie czy atopowe zapalenie skóry.

Leczenie takie pacjenta powinno odbywać się dwutorowo: po pierwsze konieczna jest terapia przeciwalergiczna (wcześniej niezbędne jest wykonanie testów alergicznych, by dokładnie ustalić, jakie alergeny wywołują atak) a równocześnie z nią stosowane powinno być leczenie astmy – to odbywa się najczęściej przy pomocy środków wziewnych a w stanach przewlekłych, ciężkich lekami sterydowymi.

Najczęstsze alergeny gnieżdżą się niestety w najbliższym środowisku, w jakim przebywamy, dlatego tak trudno się ich ustrzec. To pyłki drzew, traw i roślin w określonych porach roku czy kurz i grzyby znajdujące się w zakamarkach naszego domu. W kurzu znajdują się miliony odchodów roztoczy czy karaluchów, ale często także resztki środków czystości czy kosmetyków, które mogą wywoływać ataki astmy.

Powszechnym alergenem jest też sierść zwierząt, zazwyczaj psa, kota czy chomika, ale również nierzadko pierze papug i kanarków.

Często alergenem wywołującym napady astmy są środki chemiczne i na te narażeni są głównie pracownicy przedsiębiorstw i laboratoriów, w których są one notorycznie przechowywane – mówi się wtedy o astmie zawodowej, powstałej właśnie w wyniku kontaktu z alergenem w miejscu pracy.

Podstawą minimalizowania objawów astmy jest unikanie w miarę możliwości kontaktu z alergenem.

Jeśli jesteśmy uczuleni na kurz, wycierajmy go częściej a mieszkanie urządźmy tak, by było jak najmniej miejsc, gdzie mógłby się on zbierać. Roztocza nie będą mnożyć się tak obficie jeśli utrzymamy w mieszkaniu temperaturę nie wyższą aniżeli 20 stopni, dobrze jest również zadbać o niską wilgotność powietrza. Jeśli cierpimy z powodu sierści zwierząt, nie obcujmy z nimi a jeśli w naszym domu jest pupil, kąpmy go przynajmniej raz w tygodniu. W okresie pylenia drzew, traw i roślin dobrze jest nie otwierać okien w godzinach porannych, w miarę możliwości wietrzmy mieszkanie najlepiej wieczorem, kiedy pyłki opadną.

 

Astma a alergia
4.7 (94.55%) 11 głosów/y

3 Responses to Astma a alergia

  1. mondra pisze:

    Kiedyś dzieci wychowywały się w normalnym środowisku na podwórku, mogły się tam pobrudzić, dotykać zwierząt i nikt nie miał astmy. Teraz wszystkie dzieci są wychowywane w sterylnych warunkach i nagle epidemia astmy. A to właśnie dlatego.

  2. marta050678 pisze:

    Bardzo mi pomogły tę wiadomośći o asttmie chociaż mam ją dopiero od 2lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 4 =