Artykuły

Grypa żołądkowa – co warto wiedzieć o tej chorobie?

Grypa żołądkowa może dopaść każdego, bez względu na wiek. To schorzenie najczęściej pojawia się w sezonie prawdziwej grypy. Objawia się gorączką, wymiotami, biegunką i złym samopoczuciem – te dolegliwości trwają przynajmniej kilka dni. Leczenie tego schorzenia utrudnia fakt, iż nigdy nie jest znana dokładna przyczyna grypy żołądkowej – najczęściej powodują ją rotawirusy, ale zdarza się, że są to także drobnoustroje z innych grup. Jak można leczyć i zapobiec tej chorobie?

Grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa – wystarczy nie umyć rąk po kontakcie z rzeczami zarażonej osoby, by znacznie zwiększyć szansę na zachorowanie. Ryzykowne jest również korzystanie z publicznych toalet, zwłaszcza bez używania specjalnych nakładek. Przestrzeganie zasad higieny znacznie zmniejsza szanse na zachorowanie.

Pierwsze objawy grypy żołądkowej

Objawy grypy żołądkowej mogą być różne. Zwłaszcza na początku łatwo jest pomylić tę chorobę z inną. Pierwszą dolegliwością pojawiającą się przy grypie żołądkowej może być gorączka, jednak nie jest to objaw specyficzny. Podwyższona temperatura pojawia się także w przypadku zwykłego przeziębienia, przez co osoba zakażona nie wie, że już w tym momencie może zarażać grypą żołądkową. Szybko jednak dołączają się inne objawy, takie jak wymioty i biegunka. Wtedy już zwykle nie sposób już pomylić tego schorzenia z innym.

Dolegliwości w pierwszych dniach choroby mogą być bardzo ostre. Na tyle, iż w przypadku dzieci konieczna bywa wizyta w szpitalu w celu podania kroplówki. W większości przypadków wystarczy jednak regularne podawanie wody doustnie, zwłaszcza po wymiotach. Specjaliści zalecają podawanie płynów nawet w przypadku, gdy serie wymiotów powtarzają się. Oprócz podawania zwykłej wody, warto również podawać środki, które pomogą odzyskać utracone substancje. Polecane są przede wszystkim preparaty z elektrolitami.

Leczenie grypy żołądkowej

Leczenie grypy żołądkowej, ze względu na brak możliwości wykazania, z której grupy wirusów pochodzi dany szczep, jest wyłącznie objawowe. Organizm sam musi poradzić sobie z chorobą, lecz warto mu to ułatwić w każdy możliwy sposób. W terapii można zastosować środki dostępne w aptece. Są to przede wszystkim preparaty przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne, nie zawsze jednak polecane są na początku choroby. W przypadku grypy żołądkowej wskazane bywa również stosowanie niektórych ziół. Wskazany jest przede wszystkim rumianek oraz prawoślaz.

Konkretne leki na grypę żołądkową powinny być stosowane pod kontrolą lekarza, ponieważ tego typu środki nie zawsze są wskazane. W przypadku tej choroby raczej nie stosuje się antybiotyków – jeśli lekarz jednak je przepisze, oznacza to, że dolegliwości są wywoływane przez inną chorobę, lub do grypy żołądkowej dołączyło inne schorzenie. W trakcie leczenia choroby lekarz zaleci podawanie preparatów z probiotykami. Pomagają one na szybsze uzyskanie prawidłowej flory jelitowej.

Osoba, która cierpiała na grypę żołądkową, powinna starać się, by nie zarazić bliskich, ponieważ jest to możliwe jeszcze kilka dni po przebyciu tej choroby. Zaleca się szczególne dbanie o higienę również w tym okresie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem http://grypazoladkowa.net.pl/

Depilacja laserowa – ocena stanu skóry

Pacjentki narzekające na nadmierne owłosienie powinny poważnie pomyśleć o tym, aby zdecydować się na zabieg depilacji laserowej. Oczywiście uczynić można to w wielu miejscach, a najważniejsze jest to, aby zabieg został wykonany poprawnie i skutecznie, przy użyciu nowoczesnego lasera, który emituje wiązki światła wgłąb skóry. Przed depilacją specjalista przeprowadza jednak konsultacje z pacjentkami, które chcą zdecydować się na taką usługę, oceniany jest także stan ich skóry, aby mieć pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania takiej czynności.

Wybór partii skóry

Pacjentki muszą wiedzieć, które partie skóry chcą naświetlić laserem, ponieważ zdecydować można się na depilację różnorakich części ciała, w zależności od tego, ile włosów znajduje się na poszczególnych partiach skóry. Popularna jest zwłaszcza depilacja bikini, rąk oraz łydek. Dzięki temu kobieta może poczuć się zdecydowanie lepiej we własnym ciele, odzyska dawną pewność siebie i poczuje się seksownie. Jak widać depilacja laserowa Gdańsk jest bardzo pozytywnym zabiegiem kosmetycznym.

Pielęgnacja skóry

Po przeprowadzeniu takiego zabiegu należy odpowiednio zadbać o pielęgnację własnej skóry, aby przypadkiem jej nie podrażnić. Nie można używać wtedy dezodorantów, należy myć się specjalnym żelem, ale też nie można skóry pocierać. Warto stosować się do wszystkich zaleceń specjalistów, a taka depilacja przebiegnie od samego początku aż do końca w sposób perfekcyjny, co zadowoli wszystkie pacjentki decydujące się na taki krok.

Domowe sposoby na kurzajki

Istnieje wiele mitów dotyczących leczenia kurzajek. Część osób wierzy na przykład w lecznicze działanie nitki, wiązanej na palcu. Tymczasem kurzajki, zwane też brodawkami, potrafią zniknąć tak szybko, jak się pojawiły, a potrafią też przez lata powodować dyskomfort. Jak pozbyć się kurzajek?

Za najbardziej skuteczne uchodzą środki dostępne w aptekach, nawet te bez recepty. To najczęściej preparaty silnie złuszczające skórę, takie jak kwas salicylowy w formie lakieru. Trzeba jednak pamiętać, że są to środki, które leczą jedynie objawy, a nie przyczyny choroby. Jeśli dana osoba nie chce używać środków chemicznych ma do tego prawo, ponieważ zioła lub inne domowe sposoby na kurzajki zadziałają równie dobrze. Oczywiście dotyczy to w miarę młodych brodawek, które jeszcze niezbyt głęboko wrosły w warstwy skóry.

Skuteczną domową metodą pozbycia się kurzajek jest smarowanie ich sokiem ze świeżego glistnika lub innego zioła – mniszka lekarskiego. Niestety kurzajki nie zawsze pojawiają się latem, gdy takich roślin jest dużo. Suszone rośliny nie pomogą, dlatego choć terapia ziołami uważana jest za najskuteczniejszą, to ma swoje ograniczenia. Ponadto podczas smarowania kurzajki sokiem z glistnika należy pamiętać, by nie zanieczyścić tą substancją zdrowej skóry. Warto również uważać, by nie zatrzeć sokiem oczu.

Inną metodą jest smarowanie kurzajki innymi środkami, które mają na celu spowodowanie jej obumarcia. Skuteczny może się okazać na przykład ocet lub sok z cytryny. Ocet można połączyć z naturalnym olejem, by zlikwidować jego negatywne działanie na zdrową tkankę. Do smarowania kurzajki polecany jest również sam olej lniany.

Wśród olejków także można zaleźć takie, które są polecane w przypadku występowania kurzajek. Najbardziej znany jest olejek herbaciany. Jak wiadomo ma on działanie odkażające, co może pozwolić wytępić choć część wirusów znajdujących się w kurzajce. Przydatny może okazać się również olejek oregano lub specjalnie skomponowana mieszanka.

Jako domowy sposób na kurzajki wiele osób podaje również mechaniczne jej usunięcie, poprzez na przykład wyrwanie lub wycinanie. To rozwiązanie, choć bywa skuteczne, nie jest polecane. Przede wszystkim mimo odkażenia „narzędzi” może dojść do zakażenia. Ponadto samodzielne usuwanie brodawek często pozostawia blizny, których często można uniknąć korzystając z innych domowych sposobów usuwania kurzajek. Trzecią wadą tej metody jest nie tylko możliwość odrośnięcia kurzajki, ale również pojawianie się takich zmian w innych miejscach ciała – może się bowiem zdarzyć niezamierzone przeniesienie wirusa. Dlatego też lepiej nie stosować tej metody.

Jeśli kurzajki są już kilkuletnie i nic na nie nie zadziałało lub pojawiło się ich bardzo dużo, lepiej zrezygnować z naturalnych metod leczenia i udać się do lekarza. Skuteczną terapią w przypadku mocno wrośniętej w skórę brodawki jest wypalanie laserem lub mrożenie ciekłym azotem. Jednak nawet tak drastyczne metody nie mogą dać gwarancji, iż brodawka nie odrośnie w tym samym lub innym miejscu.

Jak skutecznie walczyć z cellulitem, gdy zawodzą domowe sposoby?

Cellulit inaczej znany jako pomarańczowa skórka, to dość powszechny problem, z którym boryka się większość kobiecej populacji na świecie, niezależnie od wieku i tuszy. O ile zimą wszelkie niedoskonałości można ukryć pod obszernymi ubraniami, o tyle w porze letniej nie jest to już takie proste, a problem staje się bardziej uporczywy, zarówno pod kątem estetyki, jak i samopoczucia kobiet, które zmagają się z cellulitem. Na szczęście istnieje kilka sposobów na radzenie sobie z tego typu zmianami skórnymi.

Cellulit a cellulitis

Cellulit bardzo często mylony jest z cellulitisem. Na początek należy wyjaśnić, gdzie leży różnica. Cellulitis jest niczym innym, jak zapaleniem skóry i tkanki podskórnej spowodowanej bakteriami z grupy gronkowców. Co więcej może on wystąpić na dowolnej części ciała, zarówno na udach, jak i na twarzy, a objawia się silnym zaczerwienieniem na obszarze zmienionym chorobowo. Z kolei cellulit jest zmianą skórną wywołaną zaburzeniami metabolizmu, zwężonymi naczyniami krwionośnymi i odkładającym się na tkankach tłuszczem. Komórki tłuszczowe rozrastają się w nierównomierny sposób, w wyniku czego na skórze pojawiają się nierówności i zagłębienia, które deformują nasze ciało. Nie są to jednak zmiany nieodwracalne. Cellulitis leczy się antybiotykoterapią, która trwa nawet do 6 miesięcy, natomiast cellulit można zwalczyć zmieniając swoje codzienne nawyki, stosując regularną pielęgnację skóry albo udając się do gabinetu kosmetologicznego, gdzie kosmetolog doradzi jak usunąć cellulit skutecznie i jaki zabieg na cellulit wykonać, by osiągnąć najlepsze, długotrwałe rezultaty.

Jak pozbyć się cellulitu – zabiegi

Jeśli cellulit jest w początkowej fazie zdecydowanie łatwiej jest walczyć z jego efektami. Czasami dobrze dobrane kremy w połączeniu z regularnym treningiem wystarczą, by wygładzić ciało i zredukować cellulit. Zdarza się jednak, że stosowanie diety, ćwiczenia i stosowanie specjalnie przygotowanych kosmetyków wspomagających walkę z redukcją cellulitu nie zawsze spełniają swoją rolę. Wówczas bój z cellulitem pomogą wygrać dobrane na podstawie indywidualnych potrzeb.

Wśród najskuteczniejszych zabiegów na cellulit znajdują się zarówno te oparte na wprowadzaniu substancji aktywnych w skórę, jak również takie, które polegają na masażu, stosowaniu ultradźwięków, czy wymrażaniu komórek tłuszczowych. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję w kwestii tego, po jakie rozwiązanie sięgnąć, warto uprzednio skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wyników przygotowanych badań będzie on w stanie doradzić jak zwalczyć cellulit, by zabieg był zarówno skuteczny, jak i w pełni bezpieczny dla organizmu.

Oto kilka najpopularniejszych zabiegów na cellulit:

Jonoforeza, oxyterapia, mezoterapia (igłowa) – są to zabiegi, których celem jest pobudzenie krążenia i spalanie tkanki tłuszczowej poprzez wprowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych;
Masaż próżniowy – to masaż pobudzający głębokie warstwy skóry opanowane przez cellulit. Doskonale oddziałuje na krążenie limfatyczne, a także redukuje ciężkość nóg i obrzęki;
Coax CV + RF – to zabieg polegający na rozbijaniu tkanki tłuszczowej poprzez ultradźwięki połączone z falą radiową. Zjawisko kawitacji, na którym opiera się zabieg sprawia, że błona komórki tłuszczowej zostaje rozerwana a tłuszcz w postaci wolnych kwasów tłuszczowych wydostaje się na zewnątrz i dalszym etapie spalany jest przez organizm. Ponadto fala radiowa wykorzystywana podczas zabiegu niszczy stare włókna kolgenowe i pobudza produkcję nowych, co w widoczny sposób wyrównuje nierówności na skórze;
Kriolipoliza – inaczej wymrażanie komórek. Jest to zabieg, który ma za zadanie wywołać naturalną śmierć komórki tłuszczowej. W rezultacie kuracja nie tylko zwalcza cellulit, ale również nagromadzoną lokalnie tkankę tłuszczową.

Jak poradzić sobie ze zmarszczkami?

Zmarszczki są oznaką starzejącej się skóry, która z wielu przyczyn staje się coraz bardziej mniej elastyczna i pełna wigoru. Otóż na proces ten wpływa wiele czynników. Bowiem można proces ten opóźnić. Aczkolwiek, gdy przez lata nasza skóra była zaniedbana i nie była pielęgnowana w odpowiedni sposób, to należałoby zastanowić się nad zastosowaniem specjalistycznych kremów. Natomiast kremy takie są zazwyczaj wysokiej wartości, bardzo często przewyższając wartość niektórych zabiegów. Przy czym nie dają gwarancji w stu procentach pozbycia się zmarszczek. Z kolei zabiegi na zmarszczki dają nam gwarancje powodzenia i osiągnięcia efektu, takiego jakiego byśmy sobie życzyli. Zarówno usuwanie zmarszczek pod oczami, jak również usuwanie zmarszczek mimicznych wiąże się z wyborem odpowiedniego zabiegu, adekwatnego do naszych predyspozycji skórnych. Należy również zaznaczyć, iż zmarszczki na szyi będą potrzebować również odpowiedniego zabiegu, gdyż skóra w miejscu szyi jest dość specyficzna i z reguły stosowanie samych kremów nie da nam żadnych efektów.

Wypełnianie zmarszczek

Zabieg wypełniania zmarszczek należy do powszechnie stosowanych zarówno przez kobiety, jak również przez mężczyzn. Jest on także w pełni bezpiecznym zabiegiem, pozwalającym na osiągnięcie dobrych efektów, w krótkim czasie. W większości przypadków wystarczy już jeden zabieg, aby być zadowolonym z rezultatów. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu substancji z kwasem hialuronowym pod warstwę skóry, w miejscu gdzie znajdują się zmarszczki. Godzinę przed wykonaniem zabiegu podawany jest środek znieczulający, a dodatkowo wstrzykiwana substancja jest podawana bardzo cienką igłą, tak więc nie mam możliwości, aby był odczuwany jakikolwiek ból. Oprócz redukcji zmarszczek możemy spodziewać się także poprawy jędrności skóry, jak również jej uelastycznienia. Kwas hialuronowy jest naturalną substancją występująca w naszej skórze, aczkolwiek z wiekiem jego poziom ulega obniżeniu. Ważne jest więc, aby pamiętać, iż w każdym wieku jest możliwości poprawy swojego wyglądu.

 

Co jeść na powiększenie biustu?

Najskuteczniejszym sposobem na powiększenie piersi jest oczywiście poddanie się operacji plastycznej, jednak taki zabieg wiąże się dosyć sporą ingerencją w struktury skóry i niestety efekty nie zawsze są takie, jakie być powinny, dlatego też lepiej znaleźć jakąś zdrowszą alternatywę np. w postaci diety. Oczywiście na spektakularne efekty nie ma co liczyć, jednak wprowadzając do menu określone produkty spożywcze, można w skuteczny sposób ujędrnić biust, dzięki czemu stanie się on pełniejszy i możliwe, że nawet powiększy się o jeden rozmiar. Jednak co jeść na powiększenie biustu i jak podnieść biust??

Soja, len i sezam

Wiele osób uważa, iż zajadanie się tłustymi i bardzo kalorycznymi potrawami oraz kupno kremu z drogerii na biust wpłynie na powiększenie piersi, jednak w rzeczywistości powiększeniu ulega głównie brzuch oraz uda a piersi wprawdzie stają się pełniejsze, jednak mogą bardzo szybko stać się obwisłe. Zamiast sięgać po wspomniane produkty lepiej wprowadzić do menu zdrowe produkty, które w swoim składzie zawierają roślinne hormony, czyli fitoestrogeny, które imitując kobiece estrogeny, mogą nieznacznie powiększyć biust. Z tego też względu w codziennym menu nie powinno zabraknąć soi, lnu oraz sezamu, czyli produktów, które w swoim składzie zawierają pewne ilości wspomnianych powyżej fitoestrogenów.

Zioła

Niektóre zioła takie jak np. kozieradka, koper włoski, czerwona koniczyna oraz szyszki chmielu od lat polecane są kobietom, które chciałyby nieznacznie, ale naturalnie powiększyć swój biust. Regularne spożycie tych produktów pomaga zwiększyć łaknienie, co może przyczynić się do powiększenia biustu, jednak aby zobaczyć jakieś efekty, wspomniane zioła należy przyjmować przez co najmniej kilka miesięcy.

Nie tylko dieta, ale również pielęgnacja

Dieta na większe piersi może pomóc poprawić ich wygląd, jednak nie należy przy tym zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Z tego też względu warto zaopatrzyć się w krem Frashe, który uszczelniając naczynia krwionośne oraz poprawiając krążenie krwi, przyczynia się do poprawy jędrności piersi, które w mgnieniu oka stają się również pełniejsze.

Jak zredukować zaczerwienienie na twarzy?

Obecnie zdecydowana większość Polek zmaga się z problemem przesuszonej, wrażliwej i zaczerwienionej skóry twarzy, co oczywiście nie wygląda zbyt atrakcyjnie, dlatego też warto zastanowić się nad tym, jak zredukować zaczerwienienia na twarzy. Skąd jednak bierze się takie zaczerwienienie? Najczęściej wynika ono ze zwiększonej reaktywności naczyń krwionośnych, które kurczą się i rozszerzają na zmianę.

Jak należy pielęgnować zaczerwienioną skórę?

Jaka maść na ślady po trądziku? Pielęgnacja takiego typu skóry nie należy niestety do najłatwiejszych, ponieważ może ją podrażniać wiele rzeczy a w szczególności składniki większości kosmetyków. Wiele obecnie dostępnych w drogeriach kosmetyków zawiera w swoim składzie parabeny, kompozycje zapachowe oraz silne detergenty i konserwanty, które niestety podrażniają skórę, przez co staje się ona zaczerwieniona i zaczyna swędzieć. Z tego też względu do codziennej pielęgnacji warto włączyć naturalne kosmetyki, które bogate s w kojące skórę wyciągi roślinne. Im krótszy skład danego produktu, tym lepiej dla skóry. W produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry zaczerwienionej należy szukać przede wszystkim takich substancji jak pantenol, alantoina, rutyna, żeń-szeń, arnika, jednak równie ważne są filtry przeciwsłoneczne. W przypadku skóry zaczerwienionej najważniejsze jest to, aby załagodzić nieprzyjemne zmiany oraz odbudować system ochronny skóry. Tego typu składniki powinna mieć każda maść na trądzik różowaty.

Jaki czynniki wzmacniają zaczerwienienie skóry?

Głównymi czynnikami, które zaostrzają zaczerwienienie, są ostre i pikantne przyprawy (np. pieprz, chili), które nie pomagają w pozbyciu się pryszczy, alkohol (już po zrobieniu kilku łyków skóra staje się zaczerwieniona), zmiany w pogodzie takie jak np. silny wiatr, mróz oraz działanie promieni słonecznych. Niekorzystny wpływ na wygląd skóry mają również stresujące sytuacje, a także bardzo ciepłe kąpiele, dlatego też należy ich unikać, co niestety nie jest zbyt łatwe. Uważać również należy na kosmetyki, które w większości zawierają w składzie wiele substancji wywołujących nieprzyjemne podrażniania oraz zaczerwienienia.  np. SLES-y.

Jak stosować nasiona czarnuszki?

Czarnuszka siewna to obecnie coraz częściej stosowana roślina. Wiele osób jednak nadal nie wie, do czego oraz jak stosować nasiona tego zioła. Jakie właściwości ma czarnuszka siewna i czy można zażywać ją codziennie?

Czarnuszka siewna ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera wiele witamin, a także kwasy tłuszczowe, która są pomocne w oczyszczaniu wątroby. To sprawia, że może ona poprawić działanie wszystkich układów w ludzkim organizmie. Obecnie czarnuszka jest często wykorzystywana między innymi do poprawy odporności. Jest to potrzebne szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy organizm bywa bardziej narażony na kontakt z różnym drobnoustrojami. Czarnuszka oprócz tego, że wspiera prawidłowe działanie układu immunologicznego, dodatkowo niszczy wirusy oraz bakterie i grzyby, czyli czynniki, które najczęściej przyczyniają się do wszelkiego typu chorób.

Czarnuszka ma również bardzo cenne działanie jeśli chodzi o choroby autoimmunologiczne oraz objawy chorej wątroby. Potrafi przeciwdziałać objawom alergii, a także reumatyzmu. Stosując czarnuszkę należy jednak pamiętać o tym, by nie zastępować nią samowolnie leków przepisanych przez lekarza. Czarnuszka może również przeciwdziałać niektórym chorobom cywilizacyjnym, takim jak cukrzyca typu drugiego. To możliwe, ponieważ to zioło obniża poziom cukru we krwi. Choć nie jest ona oczywiście w stanie zastąpić zdrowego trybu życia, czyli aktywności fizycznej oraz zdrowej diety.

Jak używać czarnuszki siewnej na co dzień? Najprościej jest po prostu dodawać je do codziennych posiłków. Zmielone nasiona czarnuszki mogą bez trudu zastąpić pieprz czy inne popularne przyprawy. Dzięki temu możliwe jest codzienne dbanie o zdrowie bez większego wysiłku. Należy jednak pamiętać, że w przypadku chęci uzyskania bardziej widocznych efektów, konieczne jest trochę inne stosowanie nasion czarnuszki. W tym celu warto zaparzyć je lub sporządzić z nich nalewkę.

Nasiona czarnuszki można stosować również z innymi ziołami, by uzyskiwać szybsze rezultaty. Tak jest w przypadku preparatu na wątrobę Hepa Vitale, w którym można znaleźć nie tylko czarnuszkę, ale także ostropest oraz babkę płesznik.

Jak rozpoznać hemoroidy?

Stan zapalny, który pojawia się w okolicy guzków krwawniczych, czyli tzw. hemoroidy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która w pierwszym etapie rozwoju jest bardzo łatwa w wyleczeniu, jednak należy jak najszybciej rozpoznać wroga. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają uporać się z hemoroidami, ułatwiając tym samym codzienne funkcjonowanie. Jednak jak rozpoznać hemoroidy i po co sięgnąć, aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów towarzyszących tej dolegliwości?

Jak szybko pozbyć się cellulitu z ud i pośladków?

Szybkie pozbycie się cellulitu z ud i pośladków nie jest zazwyczaj możliwe. Likwidowanie cellulitu często jest długim procesem, zwłaszcza gdy pomarańczowa skórka jest w stadium zaawansowanym. Co można zrobić, by przyspieszyć redukcję cellulitu i czy można jakoś zastąpić standardowe metody?